„KAMAZ-Master” weźmie udział w Rajdzie Dakar 2019

Na zorganizowanej w dniu 10 października specjalnej konferencji prasowej, jaka odbyła się w mieście Naberezhnye Chelny, ogłoszono skład załóg zespołu „KAMAZ-Master”, które wezmą udział w Rajdzie „Dakar 2019”.

309 – Andrey Karginov/Andrey Mokeev/Igor Leonov/Stage 2/Silk Way Rally 2018/Astrakhan – Elista/Russia/22/07/2018/Photo MCH/SWR

Według lidera zespołu Vladimira Chagina, proces przygotowania do uczestnictwa w tej imprezie wszedł w końcowy etap. Pozostał bowiem jedynie miesiąc, zanim ciężarówki wyruszą na rywalizację do Ameryki Południowej. 25 listopada maszyny europejskich uczestników zostaną mianowicie wysłane promem przez Atlantyk, gdyż już 6 stycznia w stolicy Peru – Limie nastąpi początek zmagań.
Zespół KAMAZ-Master przygotował cztery premierowe sportowe samochody. Ze względu na zmiany w przepisach „Dakar”, ograniczające maksymalną pojemność silników montowanych w ciężarówkach do 13 litrów, zespół faktycznie musiał ponownie zaprojektować nowe auta. W pracach tych wykorzystano najnowsze osiągnięcia, nowoczesne technologie wyczynowe oraz trzydziestoletnie doświadczenie drużyny w rajdach terenowych. Debiutująca ciężarówka, która została wypuszczona w maju 2018 roku i otrzymała oznaczenie KAMAZ-43509, ma zamontowany sześciocylindrowy silnik rzędowy. Zasadniczo powyższe było podyktowane znaczącymi zmianami w projekcie pojazdu. Zewnętrznie różni się on od przedstawicieli poprzedniej generacji swoim nowoczesnym, agresywnym wzornictwem, naznaczonym m.in. przez pocięte i klinowate kształty. Ponadto, aby uczcić 30. rocznicę „KAMAZ-Master”, zespół zaprezentował nowe barwy, ukierunkowane na podkreślenie wyprodukowania nowej sportowej linii oraz zdolności do wdrożenia najnowocześniejszych technologii.
Rosjanie nie ukrywają, że ich ambicją jest wygrać „Dakar 2019”. Do osiągnięcia tego celu i konkurowania – walki z innymi wyznaczono następujące załogi:

  • Eduard Nikolaev, nawigator Jewgienij Jakowlew, mechanik Władimir Rybakow;
  • Airat Mardeev, nawigator Dmitry Whistlers, mechanik Ahmet Galyautdinov,
  • Dmitry Sotnikov, nawigator Dmitry Nikitin, mechanik Ilnur Mustafin;
  • Andrew Karginov, nawigator Andrei Mokeev, mechanik Igor Leonov.

W tym roku jedenasta edycja Rajdu w Ameryce Południowej i czterdziesta pierwsza w ogóle, odbędzie się na terenie jednego państwa – Peru. Organizatorzy pozycjonują ją zatem jako w 100% peruwiańskie przedsięwzięcie, w którym odcinki pustynne – wydmowe będą stanowić około 70% całości trasy przewidywanej do przebycia. Rozpoczęcie rajdu odbędzie się w dniu 6 stycznia w mieście Lima. Następnie rozegranych powinno być 10 etapów, z przerwą na odpoczynek w Ariekipa w dniu 12 stycznia. Całkowita długość trasy wynosi 5000 kilometrów, z czego 3000 km stanowią odcinki specjalne. Zakończenie zaplanowano na dzień 17 stycznia, ponownie w stolicy Peru – Limie.

< Powrót do bloga