Samochody GAZ wystartowały w międzynarodowym rajdzie maratonie „Africa Eco Race”

Specjalnie przygotowane auta sportowe GAZ wzięły udział w jednym z największych wydarzeń roku w świecie wyścigów samochodowych, do jakich niezaprzeczalnie należy rajd-maraton Africa Eco Race-2019. Odbył się on w dniach od 30 grudnia do 13 stycznia na trasie z Monako do Dakaru.

Zespół GAZ Reid Sport – ГАЗ Рейд Спорт – wykorzystywał w tej imprezie cztery pojazdy sportowe GAZ: dwie sportowe GAZele NEXT i dwa terenowe Sadko NEXT. Musiały one łącznie pokonać ponad 6000 km, zawierających najtrudniejsze sportowe odcinki specjalne po piaskach Sahary, górskich regionach Maroka, skalistej sawannie i innych trudnych odcinkach afrykańskiej naturalnej autostrady. Zasadniczo afrykańska trasa rajdu przebiegała szlakiem słynnego – legendarnego rajdu Paryż-Dakar i przecinała terytoria Maroka, Mauretanii i Senegalu. 13 stycznia maraton rajdowy zakończył się na brzegu Jeziora Różowego w pobliżu stolicy Senegalu – Dakaru.
Zapewne wyróżniającą cechą afrykańskiej części trasy jest szeroki wybór typów dróg. Zawodnicy musieli m.in. zmierzyć się z górskimi regionami Maroka i piaskami Sahary, wysokimi niepewnymi wydmami i twardymi partiami skalistej sawanny, fesh-fesh – wielowiekowym kurzem oraz słonymi bagnami i brodami. W dodatku, co jeszcze podnosiło stopień trudności, w nocy w niektórych miejscach temperatura spadała do 0ºC, z kolei w ciągu dnia wzrastała do +40ºC.


Dwie uczestniczące GAZele NEXT w klasyfikacji przypisano do kategorii aut osobowych, zaś dwa Sadko NEXT do kategorii ciężarówek. Wystawione sportowe „Gazelle NEXT” powstały na bazie seryjnych wariantów produkcji Zakładu Samochodowego Gorki. Natomiast sportowe „Sadko NEXT” zbudowano na podstawie przedprodukcyjnych egzemplarzy nowej generacji pojazdów terenowych. Udział w ekstremalnych wyścigach stanowił zatem ważny etap testowania tego modelu, początek seryjnego wytwarzania którego zaplanowano na 2019 rok. Poza tym wsparcie techniczne dla zespołu zapewniały inne pojazdy pochodzące z zakładów GAZ Group. Wśród tzw. pojazdów eskortujących znalazły się samochody terenowe 4×4 Sobol, minibusy i furgonetki GAZ Gazelle NEXT oraz trzy terenowe ciężarówki Ural NEXT. Warto też wskazać, że sportowe Sadko i Sadko NEXT wyposażono w specjalne opony Michelin XZL, a Gaz NEXT i Sobol 4×4 NEXT w opony BFGoodrich All-Terrain KO2. Dzięki swoim charakterystykom opony te zapewniają bowiem optymalną kombinację prędkości na drogach gruntowych i w każdym terenie piaszczystym oraz w innych trudnych warunkach terenowych.

Startujące załogi zespołu fabrycznego GAZ:

– pilot Evgeny Sukhovenko (Rostov), nawigator Jewgienij Pawłow (Tver) – „GAZelle NEXT”;

– pilot Alexey Ignatov (Czelabińsk), nawigator Dmitry Chumak (Moskwa) – „GAZelle NEXT”;

– pilot Mikhail Shklyaev, nawigator Alexander Laguta (Niżny Nowogród) – „Sadko NEXT”;

– pilot Bolesław Lewicki, nawigator Stanisław Dolgov (Niżny Nowogród) – „Sadko NEXT”.