Nowy kamaz w pełni sprawdzony
w najcięższym teście świata

POtrójne zwycięstwo
w rajdach Dakar 2013 i 2015

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Całe podium Kamaza! Liderzy w rajdzie Dakar'2013

W sportach motorowych chyba tylko Ferrari stać na taką dominację — w tym roku po raz kolejny ciężarówki Kamaz zajęły pierwsze, drugie i trzecie miejsce w słynnym rajdzie Dakar. Dla tych maszyn to nie nowość, ale zawsze wielki powód do dumy

Trudne warunki to naturalne warunki

Ciężarówki Kamaza zajęły pierwsze, drugie i czwarte miejsce w tegorocznym Silk Way Rally — powszechnie uważanym za najlepszy test przed słynnym Dakarem.

Cztery tysiące kilometrów środkowoazjatyckich bezdroży wydobywają prawdę z każdej maszyny. Kamazy pokazały tu po raz kolejny, co potrafią. Widać, że trudne warunki to naturalne warunki dla tamtejszych producentów — trzecie miejsce zajął producent białoruskich ciężarówek MAZ.

Silk Way to specjalność rajdowców z zespołu Kamaza. Zwyciężali tu większość razy, gdy tylko brali w nim udział. W tym roku walka o pierwsze miejsce była wyścigiem do ostatniej sekundy, niemal w stylu Formuły 1. Drugi Kamaz przyjechał na metę w Astrachaniu o minutę i 4 sekundy po zwycięzcy! Dla porównania, trzecia ciężarówka przyjechała następne pół godziny, a czwarta kolejną godzinę później.

Takie zwycięstwa, i tak często powtarzane, nigdy nie są przypadkiem. To również zasługa wspaniałego serwisu i technologii, która nie zawodzi w najważniejszym momencie. Kamaz rozwija się również dzięki takim sukcesom — a późniejsi nabywcy ‚cywilnych’ ciężarówek tylko na tym korzystają. Biznes też jest przecież wyścigiem.

Który kamaz
dla mojego biznesu?

W swoim asortymencie posiadamy rozmaite, również specjalistyczne pojazdy:

wywrotki oraz skrzyniowe również z HDS; dźwigi 16-32t, hakowce, bramowce, betonomieszarki, podnośniki koszowe 17-39m,
ratowniczo-gaśnicze GCBA oraz GBA i wiele innych

Wybierz jeden dla siebie!

WYWROTKI
SKRZYNIOWE
C. SIODŁOWE
SPECJALNE
PODWOZIA
TYLNOZSYPOWE
TRÓJSTRONNE
Wywrotki

KAMAZY to swoistego rodzaju dzieła sztuki wśród pojazdów ciężarowych z najlepszymi cechami technicznymi, jak najbardziej dostosowanymi do konsumenta. Nowa rodzina KAMAZÓW została całkowicie przeprojektowana i dzięki temu powstał nowy produkt – nowoczesna wywrotka.

Pierwszym modelem była 20-tonowa wywrotka KAMAZ-6520. Następnie firma wyprodukowała inne modele – ciągniki siodłowe KAMAZ - 6460 6x4 oraz KAMAZ - 5460 4x2, samochód wywrotkę KAMAZ -65201 8x4 i KAMAZ =53605 4x2 oraz pojazd dostawczy KAMAZ-5360 4x2.

KAMAZ stworzył kompletnie nowy segment swoich ciężarówek z kombinacją kół 4x2, 6x4, 8x4, z ładownością od 10 do 25,5 ton oraz z wagą całkowitą pojazdu od 18 do 41 ton.

Skrzyniowe

KAMAZ został stworzony do dostarczania towaru na całym świecie. Sprawdza się świetnie w manewrowaniu w wąskich uliczkach miejskich, placach załadunkowych oraz terenach poza miastem.

Co więcej samochód z HDS KAMAZ jest wytrzymały, ekonomiczny i solidny. Na tym samochodzie ciężarowym może polegać. Jako profesjonalista w swojej branży wiesz to co chcesz, nie za mało nie za dużo, to rozwiązanie skonstruowane właśnie do twojego biznesu. Samochody ciężarowe KAMAZ o ładowności od 5 do 14 ton spełniają te wymagania klienta T. Nowe KAMAZY mają wszystko czego potrzebuje segment dystrybucyjny – dużą ładowność, dobrą zwrotność, są ekonomiczne, niezawodne, a ich mocny silnik nie jest drogi w utrzymaniu.

Opłacalność jest sumą czynników takich jak zużycie paliwa, długie odstępy serwisowe oraz wysoka niezawodność. Te aspekty zostały wzięte pod uwagę podczas modyfikacji pojazdów KAMAZ. Co za tym idzie znajdzie się w nich wszystko czego potrzeba.

Siodłowe

Ciągniki KAMAZ to unikalna kombinacja innowacji, niezawodności, komfortu i dynamiki jazdy, ale przede wszystkim ich niesamowita elastyczność i zmienność sprawiają, że są ciężarówkami do każdego zadania.

Projektanci KAMAZ tak zaprojektowali ciągniki aby zapewnić swoim klientom optymalne użycie w celach transportowych.

Auta te spełniają wymagania i są stworzone do każdego zadania. Cechuje je niesamowite połączenie formy i funkcji. Jednak przede wszystkim co je wyróżnia i cechuje to racjonalizacja. KAMAZ zapewni idealną funkcjonalność na każdym kilometrze trasy. KAMAZ cechuje się świetnym komfortem jazdy co sprawia, że długa droga może wydać się krótsza. KAMAZ to niskie zużycie paliwa, komfort jazdy oraz wysoka średnia prędkość.

Z dużą ładownością oraz możliwością holowania KAMAZ jest pionierem jeżeli chodzi o osiągi w transporcie drogowym. Oferuje również stabilność jazdy oraz bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Każdy, kto doświadczył jazdy ciężarówką na autostradzie, wąskich i krętych droga poza miastami, górskimi drogami wie o czym mowa.

Samochody ciężarowe tej marki to połączenie wszystkich najlepszych cech maszyn przeznaczonych do najbardziej wymagających zadań. Poza znakomitymi parametrami, wyróżnia je również nowoczesny, całkowicie odświeżony design. Umożliwiamy Państwu wybór pojazdów o zróżnicowanym tonażu od 7, nawet do 41 ton. Dlatego też z tej oferty korzystają zarówno duże firmy budowlane, jak i przedstawiciele małego biznesu.

Dla każdego produktu KAZAM oferują dopasowaną ofertę dla większej wydajności i ekonomi. Na drugiej stronie można znaleźć informacje o ciężarówka KAMAZ, które w pełni spełniają wymogi.

Samochody specjalne

Dziś tradycyjna doktryna wojenna jest zastąpiona nowym rodzajem konfliktu. Społeczeństwo międzynarodowe staje przed groźbą różnego rodzaju konfliktów i niebezpieczeństw ze strony terrorystów.

Organizacje pokojowe oraz paramilitarne zażądały od producentów aut ciężarowych stworzenia pojazdu wielofunkcyjnego, który będzie elastyczny w celu zapewnienia szybkiego pojawienia się w miejscu gdzie jest potrzebny. Doskonała logistyka i wsparcie taktyczne sił jest kluczowe do osiągnięcia sukcesu.

KAMAZ jest wiodącym producentem pojazdów wielozadaniowych i doświadczeniem w produkcji samochodów wojskowych. KAMAZ stworzył trzy klasy pojazdów wielofunkcyjnych z ładownością ja jedną oś 6t, 8t, 10t.W każdej z klas jest dostępny pełen pakiet pojazdów z napędem 4x4, 6x6, 8x8, które ponad to posiadają opcje opancerzonej kabiny, włączając w to chowaną kabinę opancerzoną.

Prezentowane pojazdy specjalistyczne KAMAZ z napędem na wszystkie koła przeznaczone są do poruszania się po pustyniach, a także trasach pokrytych kamieniami, błotem, śniegiem czy lodem. Są w stanie pokonać ekstremalne nachylenia, rzeki oraz inne tereny. Świetnie sprawdzają się w każdych warunkach. To specjalne samochody, które zostały zaprojektowane do tego, aby spełniać wymogi firm budowlanych, transportowych, a także wojska. Sprawdzają się przede wszystkim w logistyce, operacjach terenowych i wszędzie tam, gdzie ludzie polegają na solidności, mobilności oraz wydajności wykorzystywanych maszyn.

KAMAZ podwozie wielofunkcyjne 4WD zostało idealnie przygotowane do zrobienia z niego cysterny na wodę lub paliwo, samochodu który jest żurawiem, autem dostawczym do zadań specjalnych, oraz autem dla różnych systemów broni. W pojazdach wielofunkcyjnych KAMAZ prawie każda super struktura jest możliwa. Na następnej stronie znajdują się informację na temat pojazdów wielofunkcyjnych KAMAZ, których celem jest pomaganie w utrzymaniu pokoju.

Betonomieszarka

W skład naszej oferty wchodzą nowoczesne i niezwykle funkcjonalne betonomieszarki, które ze względu na doskonałe parametry spełniają oczekiwania Klientów z branży budowlanej. Każda betonomieszarka to połączenie komfortu jazdy i bezpieczeństwa przewozu mieszanki – dzięki szczelnej i stabilnej budowie, możliwe jest przewożenie materiałów budowlanych bez względu na to, jakie warunki panują na zewnątrz.

Hakowiec

Wykorzystując nowoczesne technologie oraz doskonałej jakości komponenty, tworzymy innowacyjne oraz wyjątkowo komfortowe pojazdy ciężarowe, w tym hakowce o bardzo dużym udźwigu. Łatwość sterowania oraz doskonała hydraulika sprawiają, że każdy hakowiec zakupiony w naszej firmie spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Oferujemy nowoczesne pojazdy w niezwykle atrakcyjnych cenach.

Pojazdy komunalne

Oferujemy Państwu wysokiej klasy pojazdy komunalne, takie jak samochód asenizacyjny, które spełnią swoje zadania w zakresie wywozu nieczystości i tym samym umożliwią dbanie o czystość w miejscowościach, gdzie nie ma dostępu do kanalizacji i korzysta się np. z szamb. Każdy pojazd komunalny z naszej oferty został dostosowany do indywidualnych oczekiwań Klientów i oparty na najlepszych komponentach oraz technologiach.

Samochody strażackie

Łącząc funkcjonalność z komfortem oraz łatwością obsługi, stworzyliśmy wysokiej klasy samochody strażackie wyposażone w nowoczesne pompy firmy Rosenbauer. Doskonałe walory terenowe, szczelny układ napędowy czy minimum elektroniki to tylko niektóre atuty, dzięki którym każdy nasz samochód strażacki wyróżnia się na tle pojazdów tego typu, tworzonych przez innych producentów. Pojazdy przeszły liczne, trudne testy.

Żuraw samochodowy

Niezastąpiony w rożnego rodzaju pracach budowlanych żuraw samochodowy to nasza oferta dla firm, chcących świadczyć usługi swoim Klientom sprawnie i fachowo. Korzystając z najlepszych komponentów, KAMAZ stworzył rozwiązania o doskonałych parametrach technicznych, wysokiej sprawności oraz w pełni bezpieczne. Żuraw samojezdny pozwoli Państwu realizować bardzo zróżnicowane, nawet najtrudniejsze zadania, a parametry udźwigów nie odbiegają od pojazdów konkurencji tego typu.

Podwozia

W naszej ofercie znajdą Państwo nowoczesne podwozia, na których można zamontować również podnośnik koszowy. Nasze pojazdy to moc, niezawodność oraz zdolność dowolnej konfiguracji i dopasowania do indywidualnych potrzeb inwestora. Zapraszamy do współpracy.

Nowa jakość kamaz Poznaj trzy filary, naszych nowych ciężarówek

Niemiecka
precyzja

Strategiczne partnerstwo z Daimlerem.
Niemieckie linie produkcyjne, części ZF i Bosch.
To już zupełnie nowe samochody, z serwisem
na terenie całej Polski.

Europejski
STANDARD

Wysoki komfort jazdy, dzięki nowym układom
jezdnym. Niskie zużycie paliwa, dzięki nowoczesnym silnikom i bezpieczeństwo w każdej sytuacji dzięki nowoczesnej technologii.

Wschodnia
niska cena

Już w salonie za porównywalną jakość zapłacisz znacznie mniej, niż za zachodnią markę, ale jeszcze większą, wieloletnią przewagę dadzą Ci bardzo niskie koszty serwisu.

ISO
14001

Renomowany
certyfikat
ISO 14001

TOP100
Rosji

TOP100 Rosyjskich
produktów dla
modelu SZAP-9328M

Rajd
dakar

Zwycięsto w rajd dakar
2009 / 2010 / 2011
/ 2012 / 2013

Silk Way
Rally

Zwycięstwo
w International Silk
Way Rally 2011 / 2012

OHSAS
18001

Renomowany
certyfikat
OHSAS 18001

Dlaczego warto wybrać kamaz?
Technologia i podzespoły
Często zadawane pytania

Żelazne fakty, które przekonają Cię do Kamaza

Gwarancja bez limitów sam zdecyduj jak długą chcesz mieć gwarancję

12 miesięcy gwarancji, która obejmuje cały pojazd — bez limitu kilometrów czy dzielenia
gwarancji na podzespoły. Możesz wybrać również dłuższą gwarancję. Jesteśmy pewni naszej jakości.

SERWIS

Do najbliższego serwisu nie będziesz miał nigdy dalej niż 100 km. 23 punkty w całej Polsce zadbają o sprawną eksploatację Twojej maszyny.

NISKIE KOSZTY

możesz być pewien, że za przegląd lub naprawę swojego Kamaza zapłacisz znacznie mniej niż u konkurencji. Za podobną usługę wykonaną w serwisie zachodniej marki będziesz musiał wydać 2 a nawet 3 razy więcej niż serwisując Kamaza.

Nowa jakość, której możesz w Pełni zaufać

Gwarancja bez limitów - sam
zdecyduj jak długą chcesz mieć
gwarancję

12 miesięcy gwarancji, która obejmuje cały pojazd
— bez limitu kilometrów czy dzielenia gwarancji na podzespoły. Możesz wybrać również dłuższą
gwarancję. Jesteśmy pewni naszej jakości.

Pewny serwis pojazdów

Do najbliższego serwisu nie będziesz miał nigdy dalej niż 100 km. 23 punkty w całej Polsce zadbają o sprawną eksploatację Twojej maszyny.

Dostępność tanich części

Bardzo niskie koszty części to ogromna przewaga naszych ciężarówek. Kamaz oszczędza dla Ciebie przez cały rok, również dzięki tanim przeglądom i częściom.

Ubezpieczenie gratis

Gwarancja holowania pojazdu do najbliższego serwisu — gratis! Pakiet OC/AC/NW już od 1,9 % wartości pojazdu.

Czy w samochodach Kamaz montowane są podzespoły zachodnich marek?

Oczywiście , że TAK! 15% udziałów fabryki Kamaza posiada dzisiaj Mercedes (Daimler Benz). Dlatego też wiele elementów układu napędowego samochodu jak skrzynia biegów ZF, sprzęgło ZF Sachs, wały napędowe GWB, filtr paliwa MannHummel lub Fleetguard, czy układ wtryskowy silnika firmy BOSCH oraz układ hamulcowy firmy Wabco lub Knorr-Bremse wykorzystywane w pojazdach zachodnich marek jak MAN czy Mercedes jest montowane również w Kamazach.

Czy kabiny Kamaza faktycznie są tak odporne na korozję?

Dzisiaj za lakierowanie pojazdu odpowiada w pełni zautomatyzowana i nowoczesna linia technologiczna niemieckiej firmy Dürr. Wszystkie malowane elementy przechodzą również przez etap kataforezy dzięki czemu są bardziej odporne na rdzę. Malowanie kataforetyczne jest jedną z najlepszych metod zabezpieczenia części metalowych przed korozją. Przewaga kataforezy nad innymi sposobami malowania zaczyna się w momencie skomplikowanej obróbki chemicznej w procesie przygotowania powierzchni, jest kontynuowana w procesie kataforezy, a kończy
się podczas wygrzewania detali w piecu. Już na marginesie można dodać, że część elementów jak błotniki, zderzak, maska czy stopnie kabiny w wyniku zmian designu zostały zamienione na elementy z tworzywa sztucznego – więc nie zardzewieją nawet w przypadku mechanicznego uszkodzenia o co w przypadku samochodu budowlanego nie trudno.

Czy silnik Kamaza spełnia europejskie normy w zakresie emisji i czystości spalin?

Oczywiście, że tak. Przepisy są jednakowe dla wszystkich. Dlatego Kamaz chcąc sprzedawać swoje samochody w Europie musiał się do nich dostosować. Obecnie w samochodach marki Kamaz są montowane nowoczesne 6-o cylindrowe jednostki marki Cummins z systemem SCR o mocy od 285 do 400 KM.

Co oznacza symbol 6×4, 8×4 czy 6×6?

Jest to rodzaj układu napędowego. Najprościej mówiąc pierwsza cyfra określa ilość kół w samochodzie a druga ilość kół napędzanych. To znaczy, że symbol 6×4 oznacza, że samochód ma 6 kół (3 osie) i 4 koła napędzane. Analogicznie 8×4 oznacza, że samochód ma 8 kół (4 osie) i 4 koła napędzane. Symbol 6×6 natomiast oznacza, że samochód ma 6 kół (3 osie) i wszystkie koła napędzane. Trzeba też zaznaczyć, że osie napędzane w samochodach 6×4 czy 8×4 znajdują się zawsze z tyłu pojazdu, a osie nienapędzane są skrętne.

Gdzie mogę serwisować samochód podczas gwarancji?

W Polsce są 23 serwisy. Sieć serwisowa została ułożona tak, aby do serwisu nie było dalej niż 100 km. Aktualne dane adresowe wszystkich serwisów znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce „serwis” oraz w każdej książce gwarancyjnej wydawanej do pojazdu. Oprócz serwisów stacjonarnych posiadamy również serwis lotny, który przyjedzie do Państwa w przypadku awarii silnika.

Czy Gwarancja w kamazie ma 24 m-ce i obejmuje cały pojazd bez limitu kilometrów?

Tak. Wyłączeniem są jedynie elementy zużywające się w wyniku zwykłej eksploatacji (opony, amortyzatory, szczęki hamulcowe, wycieraczki itp.)
U konkurencji gwarancja jest często rozdzielona oddzielnie na samochód, powłokę lakierniczą i układ napędowy – najczęściej z limitem kilometrów (np. 200 tys.). My jesteśmy jednak pewni nowej jakości.

Zobacz także: Technologia i podzespoły Najczęściej zadawane pytania

Serwis na terenie całego kraju

Do najbliższego serwisu KAMAZ nie będziesz miał nigdy dalej niż 100 km.
A w przypadku awarii i braku możliwości dojazdu masz też gwarancję BEZPŁATNEGO holowania pojazdu
do takiego punktu napraw . Specjalnie dla naszych klientów uruchamiamy również serwis
lotny, który pozwoli wykonać okresowy przegląd bez konieczności wizyty w serwisie.

Wykonaj pierwszy krok

skontaktuj siĘ z nami. Oddzwonimy, odpiszemy lub przyjedziemy
A ty otrzymasz od nas darmowy upominek.

Policz to jeszcze raz

BIZNES MIERZY SIĘ ZYSKAMI!
KAMAZ ZAROBI DLA CIEBIE, WICEJ NIŻ KONKURENCYJNE MARKI

Zmień myślenie i pozbądź się stereotypów! Kamaz wykona tą samą pracę co inna marka za dużo mniejsze pieniądze. Kamaz spali tyle samo co samochody zachodnie, koszty serwisu i części są dwa razy mniejsze, a cena samego samochodu również jest do 30% niższa.

ROCZNY PRZEBIEG JAKI PRZEWIDUJESZ
ILOŚĆ SAMOCHODÓW KTÓRĄ CHCESZ KUPIĆ
KWOTOWA UTRATA WARTOŚCI POJAZDU PO
15 00030 00045 00060 00075 000
1351015
23456
KM
SZTUK
LATACH
OSZCZĘDZASZ
 
wybierając kamaza zamiast
porównywalnego samochodu marki:
 • IVECO
 • MAN
 • DAF
*Źródło: Eurotax II/2013, ISSN 1428-6378

Zamów bezpłatny katalog

Przygotowany i wydrukowany specjalne dla Ciebie

Aktualne informacje Śledź wydarzenia i bierz udział w prezentacjach

06/04/2017
Kamaz – samochód ciężarowy na GAZ!

Kamaz PTC – największy rosyjski producent uniwersalnych, specjalizowanych i specjalistycznych ciężarówek oraz autobusów różnych klas i typów

Czytaj więcej
31/08/2018
GAZ zaprezentował nowe lekkie samochody terenowe

GAZ ujawnił lekkie nowe samochody terenowe kategorii dostawcze na Międzynarodowym Forum Tygodnia Bezpieczeństwa Narodowego. Warianty testowe Sobol 4×4 z kabiną rodziny NEXT, oryginalne zabudowy i maski silnika były pokazywane na stoisku firmy. Przedstawiono dwie wersje tych aut: pickup i minibus.

Rosyjski wytwórca ujawnił dwa modele doświadczalne (prototypy) pojazdów Sobol w wydaniach terenowych, przeznaczonych do wykorzystania w trudnych warunkach drogowych. W pierwszym rzędzie mogą więc one znaleźć zastosowanie w rolnictwie, sektorze wydobywczym, poszukiwań oleju i gazu, kopalniach odkrywkowych, leśnictwie, budownictwie, energetyce, drogownictwie, straży pożarnej, pogotowiu oraz siłach zbrojnych.

W układzie konstrukcyjnym pojazdy te składają się z modułu kabinowego GAZelle NEXT opartego na platformie Sobol 4×4. Oryginalny pakiet wykończenia w postaci maski silnika, przedniego zderzaka, oświetlenia, zapewnia tu niezapomniany, łatwo rozpoznawalny, niezwykle dynamiczny i nowoczesny wygląd tych odmian.

Poza tym przestronna kabina eksperymentalnego Sobola gwarantuje wysoki poziom komfortu oraz dobrą ochronę przed hałasem i wibracjami. Kabinę tę wyposażono w wygodne fotele kierowcy i pasażera z anatomicznym wsparciem, pięcioma poziomami regulacji oraz oparciem. Dźwignia zmiany biegów w postaci joysticka oraz elektroniczna kontrola skrzyni biegów sprawiają zaś, że jazda staje się przyjemniejsza. Terenowe cechy obejmują natomiast m.in. napęd na 4 koła, przekładnię redukcyjną oraz blokady mechanizmów różnicowych osi przedniej i tylnej. Na zachowanie wysokiej dzielności przy pokonywaniu bezdroży wpływa jeszcze założenie na wszystkich kołach wyłącznie pojedynczego ogumienia z bieżnikiem terenowym. Ponadto przegub przedniej osi zastąpiono przegubami homokinetycznymi, a pickup wyposażono we wciągarkę ukrytą pod tablicą rejestracyjną na przednim zderzaku.

Powstały dwa wydania próbnego Sobol 4×4: minibus i pickup. Wygodne wnętrze minibusa może pomieścić sześciu pasażerów, z zachowaniem wystarczającej ilości miejsca na bagaż. Dwurzędowa kabina pickupa ma z kolei także miejsca dla sześciu osób, do czego dochodzi 800 kg bagażu, który da się umieścić z tyłu, na skrzyni. Do tego zamknięte skrzynie są przymocowane do nadwozia w celu przechowywania narzędzi i innych przedmiotów. Rozstaw osi w modelach próbnych jest zwiększony do 3185 mm, w porównaniu do 2760 mm dla wydania standardowego.

Oba testowe Sobol 4×4 stanowią rozwinięcie eksperymentalnej linii typów terenowych GAZ, w skład której wchodzi również Vepr NEXT, oparty na ciężarówce średniej gamy Sadko. Przy czym oba te egzemplarze są przeznaczone do prezentacji dla potencjalnych nabywców w celu określenia – zbadania możliwego popytu. Dopiero na tej podstawie podjęte bowiem zostaną ostateczne decyzje dotyczące tego projektu oraz finalnych produkcyjnych konfiguracji tych samochodów.

Czytaj więcej
31/08/2018
Pożarniczy Kamaz 43118 6×6 z zabudową z PS Bocar

Kamaz Polska, wydzielona struktura organizacyjna spółki Autobagi Polska – generalnego i wyłącznego reprezentanta w naszym kraju interesów koncernu Kamaz – rosyjskiego producenta uniwersalnych, specjalizowanych i specjalistycznych ciężarówek oraz autobusów różnych klas i typów – sukcesywnie powiększą liczbę proponowanych odmian pożarniczych – ratowniczo-gaśniczych.

Początkowo w tym zakresie podmiot współpracował z firmą Zamet Głowno, z którą przygotował trzy bazowe wersje: klasy tonażowej średniej i ciężkiej GBA oraz klasy tonażowej ciężkiej GCBA. Pierwsza – wcześniejsza – bazowała na 2-osiowym podwoziu Kamaz typ B1228 4×4 – 43502 4×4, druga – późniejsza – także na 2-osiowym, ale cięższym Kamaz typ B1629 4×4/4180 – 43265 4×4, trzecia już na 3-osiowym Kamaz typ B2131 6×6/3690 43118 6×6. Przy tym wszystkie wykorzystywały podwozia w terenowej kompletacji układu napędowego, z wyłącznie pojedynczym ogumieniem, oraz otrzymały niezwykle ciekawą kabinę załogową. Nie była to bowiem wydłużona kabina fabryczna, ale kabina powstała w oparciu o seryjną krótką kabinę dzienną, do której Zamet dostawił z tyłu integralny moduł załogowy.

Pomimo pewnych sukcesów odniesionych w ramach tej kooperacji z Zametem, Kamaz Polska nadal poszukiwał innego dostawcy specjalnych nadwozi strażackich. Na początku ubiegłego roku pojawiła się koncepcja nawiązania współdziałania z podczęstochowskim Przedsiębiorstwem Specjalistycznym Bocar sp. z o. o. – PS Bocar. Po serii odbytych spotkań strony dość szybko doszły do porozumienia. Na jego podstawie jeszcze w 2017 roku Bocar zrobił zabudowy na aż trzech 3-osiowych, terenowych podwoziach Kamaz typ 43118 6×6 (B2131). W ten sposób powstał ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA-8,2/32+4, oznaczony wg normy PN-EN 1846 S-2-6-5200-8/3200-1.

Wojciech Traczuk – dyrektor handlowy Kamaz Polska – tak wyjaśnia tę sytuację: „Podwozia ciężarówek Kamaz w specyfikacji terenowej są niezwykle wytrzymałymi i solidnymi wyrobami. Dlatego od dawna na liście ich potencjalnych odbiorców znajduje się straż pożarna. Uwzględniając krajowe realia tego sektora wiedzieliśmy doskonale, że – aby wejść do niego – potrzebujemy specjalistycznego wariantu wykonanego u nas. Nie ma w tym nic dziwnego – takie podejście w tym przypadku stosują również znane zachodnie koncerny. Jego powód należy do oczywistych – od wielu lat w naszym państwie działa kilku liczących się graczy w tej dziedzinie, będących w stanie – co ważne –połączyć niezłe osiągi i jakość wykonania z relatywnie atrakcyjną ceną. W efekcie – w segmencie modeli ratowniczych i ratowniczo-gaśniczych – na dzisiaj praktycznie większość nadwozi nabywanych przez rodzimą straż pochodzi z polskich zakładów. Tym samym, realizując w Kamaz swoją strategię wejścia do tego sektora, musieliśmy wybrać stosownego partnera. Na początek został nim Zamet Głowno. Jak dotychczas zrealizowaliśmy z nim kilka ciekawych projektów. Jednocześnie szukaliśmy innego wytwórcy, w ten sposób z jednej strony dążąc do dywersyfikacji oferty, z drugiej chcąc ją bardziej uatrakcyjnić – poszerzyć i pogłębić. Wybór padł na PS Bocar, który z perspektywy Kamaza wykazuje szereg kluczowych przewag. Po pierwsze posiada bardzo duże doświadczenie na tym rynku, gdyż istnieje od początku lat 90. ubiegłego stulecia, a jeśli dodatkowo uwzględni się historię fabryki w Osinach, to znacznie dłużej. Po drugie w tym okresie zapracował sobie na miano bardzo solidnego dostawcy, cenionego za uczciwość, wytrwałość i jakość. Po trzecie dysponuje ciekawymi technologiami oraz wykonał dotąd co najmniej kilkadziesiąt odmiennych typów zabudów na podwoziach zarówno używanych, jak i nowych, tych drugich pochodzących od wszystkich branżowych potentatów. Po czwarte marka Bocar jest niezwykle wysoko pozycjonowana w straży. M.in. strażacy doceniają nowoczesność przedstawianych im produktów, ich ergonomię czy wysoką jakość wykonania. Po piąte – ze względu też na pewne historyczne zaszłości, PS Bocar zajmuje dość silną pozycję wśród jednostek ochotniczych, w tym z terenów wiejskich, leśnych, górzystych i górskich, w naturalny sposób od dawna znajdujących się w kręgu naszego zwiększonego zainteresowania. I wreszcie po szóste – biorąc pod uwagę wszystkie nasze mocne strony – jesteśmy w stanie umiejętnie spożytkować efekty synergiczne i przedstawić autentycznie ciekawe i zarazem konkurencyjne propozycje, tak w zakresie kompletacji, wykonania, jak i osiągów oraz ceny. Ogół tych elementów przemawia więc za tym, że wspólnie możemy zrealizować ciekawe przedsięwzięcia, a współpraca okaże się owocna dla obu stron”.

Jednocześnie dyrektor Traczuk zwraca uwagę, że z całą pewnością typ 43118 6×6 (B2131) stanowi dziś unikatową propozycję na naszym rynku, pozbawioną praktycznie jakichkolwiek bliskich konkurentów – odpowiedników. Większość podwozi klasy 3-osiowe w układzie napędowym 6×6 w konfiguracji bojowej jest od niego przeciętnie cięższa o 6000-8000 kg i – przy tylko pojedynczym ogumieniu na kołach – ma dopuszczalną masę całkowitą na poziomie 24000-28000 kg. To oznacza gorszą trakcję w trudnych warunkach drogowych, na podłożach piaszczystych, błotnistych, żwirowych, bagiennych. Tu Kamaz 43118 6×6 wykaże swoje niesamowite wręcz zalety, dzięki m.in. pojedynczemu, balonowemu ogumieniu z regulacją ciśnienia i relatywnie niewielkim naciskom na wszystkie osie. Te ostatnie wynikają z faktu, że dopuszczalna masa całkowita pojazdu wynosi zaledwie 22500 kg, co daje uśredniony nacisk na każdą z osi o wartości 7500 kg. Niemniej te mniejsze wartości dopuszczalnej masy całkowitej i maksymalnych nacisków jednostkowych na osie nie oznaczają, że w porównaniu z renomowanymi zachodnimi rywalami o wyższej dopuszczalnej masie całkowitej typ B2131 6×6/3690 43118 6×6 wyróżniać się będzie wyraźnie mniejszymi zdolnościami bojowymi, w tym głównie niższą pojemnością obu zbiorników. Wręcz przeciwnie – relatywnie mała masa własna podwozia, przy długiej kabinie i rozstawie osi 3690 mm równa zaledwie 8325 kg, powoduje, że podwozie to charakteryzuje nośność aż 14175 kg. W zupełności wystarcza ona do zapewnienia wysokich zdolności bojowych, jakimi przeliczeniowo dysponowałyby zachodnie odpowiedniki o dopuszczalnej masie całkowitej wyższej nawet o 2000-2500 kg. W rezultacie, dzięki właśnie trzem osiom, typ B2131 6×6/3690 43118 6×6 bez większych problemów będzie mógł dojechać tam, gdzie ze względu na wyższe naciski jednostkowe pojazdy konkurencji zwyczajnie nie dotrą lub dotrą z większymi problemami i w dłuższym czasie. Kiedyś pewnym odpowiednikiem tego auta był Star 1466 6×6, teraz jest nim o wiele droższa, zdemilitaryzowana Tatra T810 6×6. Nad nią ten Kamaz zdecydowanie jednak góruje bardziej atrakcyjną ceną oraz wyższymi możliwościami bojowymi.

Pod względem pozycjonowania B2131 6×6/3690 43118 6×6 to zatem środek transportu o bardzo wysokiej mobilności taktycznej – bardzo wysokiej dzielności terenowej. Już fabrycznie przygotowano go do sprostania najtrudniejszym warunkom drogowym. Jego bardzo wytrzymałą na skręcanie i zginanie ramę podwozia o tradycyjnym układzie drabinowym tworzą podłużnice i poprzeczki. Wzmocnione mechaniczne zawieszenie o właściwie dobranej charakterystyce pracy bazuje na resorach piórowych. Balonowe pojedyncze ogumienie na kołach ma rozmiar 425/85R21. Poza tym na bardzo wysoką dzielność terenową – przy jedynie pojedynczym ogumieniu – wpływają standardowe blokady mechanizmów różnicowych między kołami i między osiami oraz centralny system pompowania kół. Ten ostatni okazuje się bardzo przydatny w trakcie pokonywania nawierzchni błotnistych czy piaszczystych, gdyż poprzez zmniejszenie ciśnienia w oponach pozwala na zwiększenie powierzchni ich styku z podłożem i tym samym spadek wartości nacisku jednostkowego. Generalnie, w momencie założenia z tyłu wyłącznie pojedynczego ogumienia, auto bez problemu może się poruszać po nawierzchniach piaszczystych, błotnistych, w tym po polach, leśnych duktach, terenach pagórkowatych i górzystych. Realnie oceniając, bez większych kłopotów poradzi sobie praktycznie z każdą drogową przeszkodą, jaką tylko model tej klasy fizycznie jest w stanie pokonać. Tym bardziej, że zdolność pokonywania wzniesień określono na ponad 50%, a wysoka głębokość brodzenia oznacza możliwość przejazdu z marszu przez wszelkie przeszkody wodne, jakie w polskich warunkach wersja pożarnicza może rzeczywiście napotkać w trakcie prowadzenia akcji.

Podwozie to pochodzi także z najnowszej generacji własnych wyrobów rosyjskiego wytwórcy, w której dokonano ponad 600 modyfikacji oraz zamontowano szereg kluczowych komponentów od renomowanych dostawców zachodnioeuropejskich, m.in. w układach napędowym i hamulcowym. Przykładowo napęd zapewnia – ułożona z przodu wzdłużnie pod kabiną – jednostka Cummins z mniejszej serii ISB 6,7 E6. Stanowi ona mocny punkt tego auta: jest ekonomiczna, sprawdzona, wytrzymała, o ograniczonych wymaganiach obsługowych. Ma 6,7 litra pojemności, 6 cylindrów w układzie rzędowym, turbodoładowanie, chłodzenie powietrza doładowującego, wysokociśnieniowy wtrysk bezpośredni, zaawansowany układ elektronicznej kontroli oraz spełnia najnowszą normę czystości spalin Euro 6C. Typ B2131 6×6/3690 43118 6×6 dostaje ją w najmocniejszym wykonaniu, o mocy maksymalnej 228 kW/310 KM przy 2300 obr/min i maksymalnym momencie obrotowym 1100 Nm. Współpracują z nim 9-biegowa, mechaniczna skrzynia przekładniowa ZF 9S1310TO, z zapewniającą płynną zmianę przełożeń synchronizacją międzybiegową, oraz skrzynia rozdzielcza.

Zastosowana w pojeździe bazowa fabryczna krótka, dzienna, odchylana kabina mieści dwie osoby w układzie miejsc 1+1 i należy do nowej generacji własnych kabin Kamaza, po tzw. restailingu. Wykonano ją z materiałów odpornych na korozję, w tym z wysokowytrzymałej stali, oraz dostała ona wszelkie niezbędne świadectwa – m.in. przetestowano ją w próbach zderzeniowych. Jej konstrukcja wykorzystuje elementy pochłaniające energię, tym samym zapewniając zminimalizowanie obrażeń w razie kolizji. Wchodzi się do niej po trzech stopniach, z kolei skuteczne reflektory gwarantują długą, skoncentrowaną wiązkę światła. Inne jej wyróżniki to przednia atrapa z tworzywa sztucznego, panoramiczna szyba przednia, zewnętrzna osłona przeciwsłoneczna oraz dostępne w standardzie klimatyzacja, niezależne ogrzewanie postojowe silnika i kabiny Webasto, radio, kolumna kierownicy z regulacją, szyberdach i podnoszący komfort prowadzenia pneumatycznie zawieszony fotel kierowcy. Kabina ta ma też bardziej ergonomicznie i staranniej urządzone wnętrze, nowoczesne, wykonane z użyciem materiałów trwałych i łatwych w konserwacji, w większym stopniu odpowiadające aktualnym europejskim standardom w tym zakresie.

Niemniej sam nośnik – o ile niezaprzeczalnie ciekawy – nie stanowi o wyraźnej wyjątkowości tej wersji. Jej unikatowość wynika bowiem z typu zastosowanej kabiny załogowej – pojawił się tu moduł załogowy dostawiony do nadwozia, jako jego integralna część. Rozwiązanie takie nie jest u nas kompletnym novum, gdyż było powszechnie używane w karosowanych w JZS Jelcz czy SHL Kielce pożarniczych Starach, w tym z linii 25, 28/29, 200, 244 i 266. Po 1990 roku przestało być jednak tak popularne. Zwracano m.in. baczniejszą uwagę na jego mniej lub bardziej rzeczywiste wady, w postaci choćby słabej komunikacji dowódcy w kabinie z ratownikami w tylnym, zakabinowym module załogowym. W efekcie przy zakupach nowego taboru, o ile okazywało się to możliwe, stawiano na fabryczne wydłużone kabiny załogowe, czterodrzwiowe. Tymczasem taki właśnie rodzaj dodanych kabin załogowych od dawna cieszy się dużą popularnością na bogatych, rozwiniętych rynkach, jak niemiecki, austriacki bądź holenderski. Kabiny te cechują się mianowicie wieloma zaletami w porównaniu z fabrycznymi kabinami załogowymi, spośród których za najważniejsze należy uznać:

 • uproszczenie i potanienie mechanizmu podnoszenia – podnosi się jedynie standardową krótką kabinę dzienną, lżejszą i zdecydowanie krótszą niż wydłużona załogowa, podczas gdy moduł załogowy pozostaje sztywno związany z podwoziem;

 • większą dostępną przestrzeń życiową niż w fabrycznych kabinach załogowych, co ma duże znaczenie dla strażaków, zazwyczaj posiadających wiele wyposażenia osobistego. Istotne jest tu, że taki dodany moduł może być szerszy, wyższy i dłuższy oraz osadzony nieco niżej niż tylna załogowa partia kabiny wydłużonej. Ten ostatni element odgrywa ważniejszą rolę głównie w przypadku odmian terenowych, gdzie standardową kabinę zazwyczaj mocuje się dość wysoko. A niższe mocowanie i tym samym niższy poziom podłogi przekładają się na ułatwienie wsiadania i wysiadania;

 • lepsze stylistyczne zgranie z resztą zabudowy, aczkolwiek przy nadwoziach wykonanych z tworzyw czynnik ten przestał pełnić aż taką rolę, gdyż – by lepiej wizualnie dopasować kabinę i nadwozie – jak u Bocara zaczęto montować zakabinowe deflektory;

 • możliwość zaproponowania na nośnikach niedostępnych z fabrycznymi kabinami wydłużonymi, załogowymi, co pozwala na poszerzenie gamy zabudowywanych podwozi oraz oferowanych nadwozi i – w rezultacie – znaczne wzbogacenie istniejącej palety wyrobów;

 • zachowanie takich samych możliwości bojowych pojazdu – brak negatywnego wpływu na pojemności zbiorników na wodę i środki pianotwórcze oraz ilość i rodzaj zabieranego wyposażenia.

PS Bocar zwraca jeszcze uwagę, że:

 • takie umiejscowienie kabiny oraz specjalne przystosowanie podwozia tworzy idealne miejsce do pracy tam, gdzie kończą się drogi;

 • pozycja kabiny kierowcy minimalizuje wstrząsy i uderzenia oraz ruchy własne kabiny, co znacząco wpływa na wysoki poziom komfortu jazdy i odciążenie załogi;

 • obciążenie osi korzystnie oddziałuje na właściwości jezdne, nawet w trudnym terenie;

 • kabina daje poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy i sprzyja intuicyjnemu prowadzeniu pojazdu, podobnie jak w aucie osobowym.

Poza tym obecnie taki nadwoziowy moduł kabinowy nie kosztuje wiele więcej niż dodatkowa dopłata do fabrycznej kabiny załogowej. W związku z tym Bocar liczy, że jego najnowszy wyrób zainteresuje rodzimych strażaków i seria takich aut liczyć będzie nie pojedyncze egzemplarze, lecz wiele sztuk. Co więcej, opcja dodatkowego niezależnego modułu kabinowego może pojawić się w innych zabudowach, na innych typach podwozi, od innych dostawców, nie tylko klasy tonażowej ciężkiej, lecz i średniej.

Główną zauważalną cechą tej zabudowy jest więc, stanowiąca jej integralny, ale funkcjonalnie osobny element, znajdująca się z przodu dodana część w postaci modułowej kabiny brygadowej, tzn. niezależnego modułu kabiny załogowej – modułu załogowego stanowiącego kabinę załogową. Moduł ten zaprojektował i wykonał sam PS Bocar. Powstał on klasycznie z kratownicy z profili nierdzewnych z ramą pośrednią. Od góry przykrywa go dach, integralnie połączony z dachem nad częścią sprzętowo-zbiornikową. Wyróżnia się dużym naddatkiem przestrzeni i – jak wcześniej wskazano – stanowi ciekawą alternatywę w stosunku do fabrycznych kabin wydłużonych, załogowych, czterodrzwiowych, 6-7-osobowych. Dostęp do jego wnętrza z obu stron odbywa się poprzez drzwi oraz drabinki wejściowe pod nimi z trzema szerokimi i długimi stopniami. Dostęp ten nieco ułatwia też fakt, że poziom podłogi znajduje się na trochę niższej wysokości niż poziom podłogi w standardowej kabinie. Jednocześnie kabinę tę specjalnie przystosowano do przewozu czterech strażaków oraz wyposażenia dodatkowego i specjalnego załogi. Ławka zapewnia komfortową jazdę, a każde z siedzeń zaopatrzono w pasy bezpieczeństwa. Siedzenia te są pokryte materiałem odpornym na brudzenie, z możliwością ich mycia. Do tego, dla poprawy komfortu jadących ratowników, kabinę da się opcjonalnie wyposażyć w urządzenia takie jak klimatyzacja i ogrzewania postojowe, oba mogące działać niezależnie od pracy silnika auta, oraz w inne pozycje podnoszące atrakcyjność miejsca pracy. Wśród tych ostatnich mogą się znaleźć m.in.: elektryczne szyby, centralny zamek, nagłośnienie czy lodówka. Generalnie, podobnie jak w przypadku kabiny kierowcy i dowódcy, nadwoziowa wieloosobowa część załogowa gwarantuje wysoki komfort, idealną pozycję do siedzenia w anatomicznych fotelach, niski poziom hałasu wewnątrz oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu, kabina brygadowa z możliwością przewozu 4 osób personelu wraz z kabiną kierowcy i dowódcy, w komfortowych warunkach pozwalają łącznie na zabranie 6 osób, w tym kierowcy.

Ponadto samo kompletne nadwozie wyróżnia klasyczna budowa. Strukturę nośną tworzą zamknięte profile nierdzewne, kratownicę – ze zintegrowaną ramą pośrednią, będącą stałym elementem konstrukcji kratownicowej – również profile nierdzewne. Nadwozie to otrzymało wielopunktowe mocowanie bezpośrednio do ramy podwozia przy użyciu specjalnie zaprojektowanych połączeń śrubowo-sprężynowych w przedniej części oraz sztywnych połączeń śrubowych w części tylnej. Jego poszycie zewnętrze stanowią: warstwa z kompozytu poliestrowego i innych materiałów niekorodujących – płyt z aluminium – oraz kształtki (gotowe elementy) z kompozytu poliestrowego o grubości od 2 do 5 mm, wszystkie lakierowane w kolorze RAL3000. Poszycie wewnętrzne nowoczesnych przedziałów sprzętowych wykonano zaś z użyciem materiałów trwałych i łatwych w konserwacji, w postaci gładkiej anodowanej blachy aluminiowej na ścianach oraz blach nierdzewnych na podłogach przedziałów sprzętowych. Wszystkie przedziały w układzie 3+3+1 – boczne skrytki sprzętowe w liczbie sześciu – po trzy na każdą stronę oraz tylny autopompy – zamyka się roletami. Te anodowane żaluzje aluminiowe – w kolorze naturalnej anody (srebrnym), są bryzgo- i pyłoszczelne oraz dzięki zamykaniu na kluczyk zabezpieczają przed dostępem osób trzecich. Oprócz tych żaluzji dostęp do sprzętu zgromadzonego w sześciu bocznych skrytkach ułatwiają dolne, odchylane do dołu podesty robocze oraz – w przypadku tylnego przedziału autopompy – jeden tylny podest wykorzystujący mocowania tylnej belki przeciwnajazdowej. Same przedziały sprzętowe dostały prowadnice aluminiowe do montażu półek i wyposażenia z możliwością regulacji pozycji.

Poza tym dach nadwozia pokryto blachą aluminiową anodowaną z teksturą antypoślizgową i przewidziano jako podest roboczy oraz miejsce montażu i przewożenia części wyposażenia pożarniczego samochodu. Dostęp na ten dach odbywa się poprzez odchylaną drabinkę wejściową, zamocowaną na stałe na ścianie tylnej. Do tego na dachu znajdują się balustrady ochronne o wysokości 200 mm z prawej i lewej strony oraz w tylnej partii barierka ochrona o wysokości 170 mm.

Kolejny kluczowy składnik nadwozia stanowi instalacja wodno-pianowa. Wśród jej głównych urządzeń znalazły się:

 • autopompa;

 • kolektory układu wodno-pianowego;

 • automatyczny dozownik środka pianotwórczego;

 • działko wodno-pianowe;

 • szybkie natarcie z prądownicą wodno-pianową;

 • zbiorniki wody i środka pianotwórczego.

Instalacja ta powstała z materiałów odpornych na korozję. Dostosowano ją do całkowitej wydajności 3200 l/min, a umożliwia podawanie wody oraz wodnego roztworu środka pianotwórczego. Służą do tego działko wodno-pianowe, linia szybkiego natarcia, instalacja zraszaczowa oraz cztery nasady tłoczne – 4×75 mm, zlokalizowane z prawej i lewej tylnej części auta (2x lewa i 2x prawa). Dochodzą jeszcze dwie nasady napełniania hydrantowego – 2×75 mm, jedna nasada na środek pianotwórczy – 1×25 mm oraz z tyłu dwie nasady ssawne – 2×110 mm. Zbiorniki na środki gaśnicze są natomiast dwa. Zbiornik wody wykonano z kompozytu poliestrowego jako niezależną część zabudowy, stanowiącą jeden z jej elementów. Ma on pojemność 5200 l oraz m.in. falochrony i właz rewizyjny. Właz ten zaprojektowano tak, aby umożliwić – poprzez otwór o średnicy minimum 450 mm – wejście do wnętrza zbiornika osobie przeprowadzającej jego konserwacje. Zbiornik jest także zaopatrzony w układ przelewowy zapobiegający rozerwaniu przy niekontrolowanym tankowaniu, czujnik kontroli poziomu wody oraz wskaźnik poziomu wody układu automatycznego tankowania zbiornika. Ten ostatni ma na celu odcięcie dopływu wody w przypadku napełnienia zbiornika do 90% i otwarcie zaworów przy zmianie poziomu do 30%. Niezależnie od układu automatycznego tankowania występuje przycisk ręcznego tankowania umożliwiający napełnienie zbiornika do 100%. Drugi ze zbiorników – środka pianotwórczego – też zrobiono jako niezależną część zabudowy, stanowiącą jeden z jej elementów. Cechują go pojemność 550 litrów oraz falochrony i właz rewizyjny. Powstał on z polietylenu, bądź opcjonalnie z kompozytu, co nadaje mu odpowiednią odporność na środki pianotwórcze i modyfikatory ogólnego stosowania. Jednocześnie na wyposażeniu obu zbiorników znajdują się czujniki kontroli: dla zbiornika wody – wody, dla zbiornika środka pianotwórczego – tego środka. Zasada działania tych czujników opiera się o fakt, iż poziom środka gaśniczego w zbiorniku wpływa na ciśnienie, mierzone i za pomocą układów elektronicznych przeskalowane i wyświetlane na 10-stopniowej skali, oddzielnie jako poziom wody i środka pianotwórczego. Odczyt tych poziomów jest możliwy zarówno w kabinie z miejsca kierowcy, jak i w przedziale autopompy.

Kolejna kluczowa składowa układu wodno-pianowego to, pochodząca z niemieckiej firmy PF Pumpen und Feuerlöschtechnik GmbH, dwustopniowa wirowa autopompa pożarnicza z VACUMATem, oznaczana przez producenta symbolem TO3000 EN 1028-1 – FPN 10-3000/FPH 40-400. Ta pompa klasy A32/8-4/40, dedykowana do zabudowy w autach pożarniczych, służy do pompowania wody czystej lub lekko zanieczyszczonej ciałami stałymi oraz do pompowania mieszaniny wody i środka pianotwórczego o wartości PH 6-9. Jako jej budulec wykorzystano aluminium odporne na działanie wody morskiej. Przy czym, w zależności od zlecenia, obudowa pompy i wirnik mogą być wykonane z brązu lub stopów aluminium. Pompę tę charakteryzują wydajności: 3705 l/min przy 8 barach oraz 430 l/min przy 40 barach. Stopień wysokiego ciśnienia stanowi pompa peryferalna, zamontowana razem z pompą niskiego ciśnienia na jednym wspólnym wale. Potrzebne do prawidłowego działania elementy peryferyjne, jak zawór by-pass, zawór nadciśnieniowy i zawór termiczny, należą do wyposażenia seryjnego. Pompę wysokiego ciśnienia załącza i wyłącza się zaworem by-pass. W każdym stanie roboczym zawór nadciśnieniowy zapobiega nadmiernemu wzrostowi ciśnienia powyżej poziomu ciśnienia dopuszczalnego. Zawór termiczny chroni zaś pompę przed przegrzaniem. Do tego nierdzewny wał pompy poprowadzono w cokole łożyskowym przez łożyska kulkowe smarowane jednorazowo na cały okres użytkowania i uszczelniono razem z pompą wysokiego ciśnienia.

Poza tym zintegrowany z autopompą automatyczny dozownik PS Bocar AUTODSP 200 – stosowany do pomp klasy maksymalnie A 32 – został fabrycznie nastawiony i wyregulowany na współpracę z pompami o wydajnościach 3200 l/min oraz pracuje w klasie DSP200. Umożliwia on dozowanie środka pianotwórczego w stężeniu od 1 do 6%. Zasada dozowania tego środka bazuje na systemie „run the pump”, opartym o zwężkę Venturiego. Precyzyjne dozowanie zachodzi dzięki zastosowaniu przepływomierzy elektromagnetycznych w linii wodnej oraz linii środka pianotwórczego. Właściwe stężenie uzyskuje się poprzez odpowiednią nastawę zaworu regulacyjnego. Sterowanie systemem odbywa się poprzez panel na tablicy autopompy.

Następne składowe układu wodno-pianowego to: działko wodno-pianowe, linia szybkiego natarcia oraz instalacja zraszaczowa. Produkowane przez PS Bocar według normy PN-91/M-52170 działko wodno-pianowe – typu DWP32 – w wersji stacjonarnej jest zamontowane na dachu samochodu. Otrzymało manometr wskazujący wartość ciśnienia wody oraz specjalny uchwyt umożliwiający skierowanie go w odpowiednim kierunku. Przeznaczono je do podawania zwartego i rozproszonego strumienia wody i piany po zamontowaniu rury pianowej oraz wyposażono w specjalną głowicę zapewniającą płynną regulację wydajności podawanej wody w zakresie od 800 do 3200 l/min i stopnia rozproszenia strumienia wodnego w zakresie od 0 do 90°. W zastosowanej tu odmianie ma masę całkowitą 24 kg oraz możliwość obrotu o 360° w płaszczyźnie poziomej i od -30° (w przypadku stałego montażu na zabudowie parametr wyznacza obrys auta) do +150° w płaszczyźnie pionowej. Podstawowy jego element stanowi specjalnie ukształtowana rura przepływowa zaopatrzona z jednej strony w element obrotowy, do którego z drugiej strony przymocowano kołnierz. Rurę tę zakończono specjalną głowicą uniwersalną, zapewniającą regulację wydajności i rodzaju strumienia wody. Istnieje także możliwość zmiany zakresu wydajności strumieni gaśniczych.

Jedno szybkie natarcie SzN 60/40 wysokim ciśnieniem umożliwia z kolei podanie wody z – zakończonego prądownicą wodno-pianową – węża wysokiego ciśnienia bez konieczności rozwijania całej linii wężowej. Umieszczono je w skrytce w lewej tylnej części pojazdu i przeznaczono do nawinięcia węża wysokociśnieniowego o średnicy wewnętrznej 19 mm i długości maksymalnie 60 m. Jego napęd może być elektryczny bądź ręczny, a inne kluczowe parametry techniczne prezentują się następująco: teoretyczne natężenie przepływu – 230 l/min przy ciśnieniu 40 barów, wielkość przyłącza – 1 cal, napięcie zasilania zwijania – 12-30 VDC, masa całkowita – 35 kg. Zwijadło składa się tu z kompozytowego bębna nawojowego, ułożyskowanego na dwóch łożyskach, których oprawy są przytwierdzone do podstawy. Po obu stronach znajdują się duże koła zębatkowe, przy czym to z jednej strony współpracuje z zębatką napędową, to po stronie przeciwnej z silnikiem elektrycznym. Pierwsze służy zatem do ręcznego, drugie do elektrycznego napędu zwijadła.

Układ wodno-pianowy uzupełnia instalacji zraszaczowa, zapewniająca ochronę przed skutkami skażeń oraz pozwalająca na poruszanie się po nawierzchni gorącej, dymiącej, itd. Zaopatrzono ją w cztery zraszacze: dwa przednie oraz dwa boczne z tyłu podwozia, pomiędzy osiami.

Na stanie ciężarówki – ze względu na jej przeznaczenie, znalazły się też oczywiście urządzenia samochodu uprzywilejowanego – sygnały świetlne i dźwiękowe oraz specjalne środki łączności. Urządzenie pojazdu uprzywilejowanego, wyprodukowane przez sam PS Bocar, nosi oznaczenie BOS200 i obejmuje m.in. generator sygnałów dźwiękowych ze zintegrowanym sterowaniem lamp ostrzegawczych. Głównym założeniem przy jego konstruowaniu było, by w jak najmniejszym stopniu angażować obsługę, a w przypadku wersji pożarniczych kierowcę. W efekcie podczas wyjazdu alarmowego kierowca ma za zadanie naciśnięcie tylko jednego przycisku on/off, powodującego załączenie wszelkich możliwych sygnałów świetlnych oraz sygnałów dźwiękowych w pierwszej modulacji. Zmiana modulacji sygnałów dźwiękowych następuje poprzez krótkie naciśnięcie klaksonu. Do zadań urządzenia należą również: załączenie i wyłączenie poszczególnych sygnałów świetlnych oraz podawanie komunikatów słownych na zewnątrz auta. W dodatku może być stosowane jako generator współpracujący z głośnikiem lub głośnikami o mocy do 200 W.

Do tego dochodzi radiotelefon Motorola GP4600, stanowiący wszechstronną propozycję przewoźnego radiotelefonu, montowanego jako stałe wyposażenie pojazdów uprzywilejowanych w ruchu drogowym. Sprawdza się tam, gdzie niezbędna okazuje się większa liczba kanałów. Ze względu na swoje duże możliwości dostosowywania do bieżących potrzeb jest pożądany przez rozwijające się firmy, z kolei 14-znakowy wyświetlacz poprawia wygodę obsługi. Radiotelefon ten spełnia normy Military Standards 810 C, D, E, wykazując odporność na wilgoć, kurz i wstrząsy, oraz jako jedyny przewoźny radiotelefon posiada wykonanie na pasmo LB. Co więcej, funkcje alarmu zewnętrznego i wyciszania sprzętu audio w samochodzie, czynią go przyjaznym dla zawodowego kierowcy.

Kolejne pozycje na liście wyposażenia to ogrzewanie niezależne z serii Webasto AIR Top: zabudowy Evo 3900 oraz kabiny załogowej Evo 2500. Te kompaktowe powietrzne agregaty grzewcze zapewniają optymalne warunki do pracy nawet przy skrajnie niskiej temperaturze i pochodzą z nowej generacji o nazwie EVO. Zamocowany nad podwoziem, w przestrzeni wewnątrz zabudowy, typ Air Top EVO 3900, uzyskuje mocy grzewczą do 3,9 kW i dostał nowy panel sterowania, pozwalający na wybór większej liczby trybów pracy ogrzewania.

Ponadto, ze względu na swoje przeznaczenie, samochód otrzymał maszt oświetleniowy, służący do oświetlenia miejsca akcji. To kolejny własny wyrób PS Bocar. Cechuje się zwartą konstrukcją, możliwością szybkiego użycia oraz skutecznym oświetleniem pola pracy, zaś zastosowane materiały gwarantują odpowiednią trwałość i niezawodność. Do jego podstawowych funkcji należą: wysuw pneumatyczny korzystający z instalacji pneumatycznej podwozia, elektrycznie realizowane obrót i pochył głowicy, załączenie poszczególnych reflektorów roboczych oraz automatyczne złożenie do pozycji transportowej. Reflektory robocze składają się z najaśnic ledowych o mocy do 2×219 W, zasilanych z instalacji o napięciu 24 VDC. Napięcie dostarcza przewód spiralny zainstalowany wewnątrz rury teleskopowej, stanowiący też komunikację komputera sterującego masztem z silnikami wykonującymi funkcje obrotu i pochyłu reflektorów. Do zasilania użyto napięcie bezpośrednio z akumulatorów pojazdu, dzięki czemu możliwe jest pośrednie zasilanie masztu poprzez pracujący silnik. Zasilanie reflektora roboczego ma tu własne zabezpieczenia w postaci bezpieczników automatycznych zwłocznych klasy B. Natomiast parametry tego masztu są następujące: elektroniczny obrót głowicy – 1750-0+1750, elektroniczny pochył głowicy – 1750-0+1750, ciśnienie nominalne 0,18 MPa, ciśnienie maksymalne 0,3 MPa, napięcie znamionowe sterowania 12-24VDC, pobór prądu do sterowania maksymalnie 6 A, napięcie znamionowe do zasilania reflektorów masztu 10-30 V DC, pobór prądu najaśnic maksymalnie 20 A, masa całkowita 35 kg, liczba najaśnic i moc 2×150 W (LED), moc strumienia świetlnego 30000 lm oraz wymiary – w stanie złożonym od 1800 mm, w stanie rozłożonym – wysokość wysuniętego masztu od podłoża – 5500 mm. Przy czym PS Bocar podkreśla, że wymiary masztu są indywidualnie dostosowane do każdego typu zamówienia.

Listę wprowadzonych pozycji wyposażenia kończy zamontowana z przodu wciągarka elektryczna Dragon Winch – typ DWT 20000 HD, przewidziana do najcięższych warunków pracy. Dlatego przeznaczono ją do największych wariantów terenowych i użytkowych, w tym eksploatowanych przez straż pożarną, pomoc drogową, siły zbrojne i policję. Jej bazowe wyróżniki to: siła uciągu 20000 lb/9000 kg, długość stalowej liny 28 m, napięcie 24 V, moc 9 KM, trójstopniowa przekładnia planetarna, redukcja 450:1, dynamiczny hamulec, wymiary 620x214x290 mm, masa zestawu brutto 69 kg oraz rozstaw śrub montażowych 254×114/254×165 mm.

Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA-8,2/32+4 na w pełni terenowym podwoziu Kamaz typ 43118 6×6 (B2131) ze specjalistycznym nadwoziem z PS Bocar charakteryzują masy i wymiary: masa własna podwozia bez zabudowy 8300 kg, masa własna 12400 kg, masa rzeczywista 19100 kg, dopuszczalna masa całkowita 22500 kg, wymiary zewnętrzne (dł.xszer.xwys.) 9263x2542x3225 mm, rozstaw osi 3690 mm, zwis przedni 1880 mm, zwis tylny 2400 mm, kąt natarcia 30°, kąt zejścia 25°, kąt rampowy 33° oraz prześwity – pod osią przednią 380 mm, pod osiami tylnymi 370 mm i poza osiami 400 mm.

W zakresie użytkowym pojazd w pierwszym rzędzie stanowi propozycję dla jednostek ochotniczych, zazwyczaj operujących na terenach wiejskich, leśnych, górzystych i górskich. Sprawdzi się głównie tam, gdzie wymagane są połączenie terenowej trakcji, względnie dużych samodzielnych zdolności bojowych oraz możliwości przewozu zastępu strażaków. Idealnie nada się zatem m.in. do gaszenia pożarów lasów, pastwisk, torfowisk, pól i zagród. Z powodzeniem może jeszcze, ze względu na relatywnie znaczne możliwości bojowe, uczestniczyć w gaszeniu mieszkań w miastach oraz obiektów przemysłowych. W efekcie to niezwykle uniwersalne i elastyczne narzędzie do różnorakich zastosowań ratowniczo-gaśniczych. Warto dodać, auto mieści się w starych garażach zamiast Starów 266, na następcę których jest promowane.

Czytaj więcej
24/07/2018
Kamaz ujawnia bezzałogowy – autonomiczny minibus typ 1221

Kamaz – rosyjski producent uniwersalnych, specjalizowanych i specjalistycznych ciężarówek oraz autobusów różnych klas i typów – niezwykle mocno inwestuje w nowe technologie i opracowania. Dzięki temu staje się jednym z liderów w sferze postępu oraz rozwoju nie tylko na rynku krajowym, ale i w układzie międzynarodowym.

12 czerwca podmiot zademonstrował bezzałogowy – autonomiczny autobus elektryczny – z napędem w pełni elektrycznym. Demonstracja ta odbyła się w trybach statycznym i dynamicznym. Pokazany pojazd nosi symbol 1221 – Kamaz 1221 – i bywa określany jako „Sh.A.T.L.” («Ш.А.Т.Л.» – Широко Адаптивная Транспортная Логистика – Wide Adaptive Transport Logistics – Szerokoadaptowalna Logistyka Transportowa).

Aby pokazać możliwości SHATL w trybie dynamicznym, zdefiniowano wcześniej trasę przejazdu, znajdującą się wewnątrz ogrodzonego obszaru i tworzącą odwód. Długość specjalnego odcinka na piaszczystym nasypie wzdłuż brzegu rzeki Kazanki wyniosła 650 m. Prędkość podczas demonstracji równała się do 10 km/h. Publiczność mogła zapoznać się z innowacyjnym oraz futurystycznym designem i samą koncepcją zastosowania takiego środka przewozu.

Opracowany wspólnie przez KAMAZ i NAMI bezzałogowy wariant należy do szczególnie małej klasy SHATL kategorii M2. Przeznaczono go do podróżowania po utwardzonych nawierzchniach drogowych – jazda odbywa się przy wykorzystaniu map cyfrowych, systemów nawigacyjnych i systemów wizyjnych. Tym bardziej, że elektromobilność oraz bezzałogowe pojazdy stanowią teraz główne kierunki rozwoju rosyjskiej inżynierii. W tym kontekście Shuttle to najnowszy projekt Kamaza, na przykładzie którego da się prześledzić główne trendy w rozwoju branży motoryzacyjnej. Jednocześnie typ 1221 jest tylko jednym z unikatowych modeli bezzałogowych pojazdów, nad którymi specjaliści KAMAZ-a aktywnie teraz pracują, w ramach realizowanych działań nad rozwojem inteligentnych systemów transportowych.

UAV KAMAZ-1221 staje w określonym miejscu – jest to moment wyjścia z wnętrza pasażerów w punktach zatrzymania określonych przez służby ruchu i wybranych przez użytkowników z proponowanej na trasie listy. Interfejs pozwala pasażerowi na kontrolę systemu otwierania drzwi, systemu wyboru miejsca zatrzymania, zatrzymywanie na żądanie, zatrzymanie awaryjne, wzywanie pomocy i ręczne otwieranie drzwi. Do tego na pokładzie istnieje możliwość korzystania z portu USB do ładowania urządzeń elektronicznych. Masę pojazdu zoptymalizowano w jak największym stopniu: korpus – nadwozie wykonano z materiałów kompozytowych, ramę z elementów aluminiowych.

Ponadto platformą do transmisji sygnału standardu 5G odbieranego na magistralach była strefa pilotażowa sieci piątej generacji MegaFon. Jednocześnie na serwerze KAMAZ w trybie online odbierano informacje telemetryczne o parametrach ruchu oraz trybach pracy jednostek i zespołów szyny elektrycznej. Informacje te są zbierane z setek czujników zainstalowanych w autonomicznym pojeździe – transportowym pasażerskim dronie. Zadanie zorganizowania zdalnego sterowania bezzałogowym autobusem elektrycznym wymagało bowiem szybkiego wdrożenia sieci 5G na torze testowym w Kazaniu. Tylko mianowicie sieć piątej generacji może zapewnić natychmiastową reakcję kierowanego pojazdu. Wysoka przepustowość sieci piątej generacji w połączeniu z minimalnymi opóźnieniami sygnału w przyszłości pomogą szybko rozwiązać problemy związane z optymalizacją przepływów informacji i ruchu. W tym kontekście parametry istniejących standardów komunikacyjnych nie wystarczają do niezawodnego i bezpiecznego masowego wprowadzania bezzałogowych pojazdów, a później – w przyszłości do autonomicznego ruchu na m.in. autostradach.

MegaFon już wcześniej pokazał pierwsze wdrożenie tego systemu podczas meczu piłki nożnej, demonstrując działanie przenośnego urządzenia 5G. W rezultacie jeszcze bardziej wyprzedził praktyczne przypadki aplikacji 5G w dziedzinie rzeczywistości rozszerzonej, medycyny oraz w przypadku służb miejskich i operacyjnych. Tym samym wysokie przepustowość i szybkość przesyłania danych, możliwość wielu połączeń bez utraty jakości – te i inne cechy standardu 5G dowodzą, że za nim stoi przyszłość społeczności cyfrowej.

Czytaj więcej
x
Kamaz – samochód ciężarowy na GAZ!

Kamaz PTC – największy rosyjski producent uniwersalnych, specjalizowanych i specjalistycznych ciężarówek oraz autobusów różnych klas i typów (więcej…)

GAZ zaprezentował nowe lekkie samochody terenowe

GAZ ujawnił lekkie nowe samochody terenowe kategorii dostawcze na Międzynarodowym Forum Tygodnia Bezpieczeństwa Narodowego. Warianty testowe Sobol 4×4 z kabiną rodziny NEXT, oryginalne zabudowy i maski silnika były pokazywane na stoisku firmy. Przedstawiono dwie wersje tych aut: pickup i minibus.

Rosyjski wytwórca ujawnił dwa modele doświadczalne (prototypy) pojazdów Sobol w wydaniach terenowych, przeznaczonych do wykorzystania w trudnych warunkach drogowych. W pierwszym rzędzie mogą więc one znaleźć zastosowanie w rolnictwie, sektorze wydobywczym, poszukiwań oleju i gazu, kopalniach odkrywkowych, leśnictwie, budownictwie, energetyce, drogownictwie, straży pożarnej, pogotowiu oraz siłach zbrojnych.

W układzie konstrukcyjnym pojazdy te składają się z modułu kabinowego GAZelle NEXT opartego na platformie Sobol 4×4. Oryginalny pakiet wykończenia w postaci maski silnika, przedniego zderzaka, oświetlenia, zapewnia tu niezapomniany, łatwo rozpoznawalny, niezwykle dynamiczny i nowoczesny wygląd tych odmian.

Poza tym przestronna kabina eksperymentalnego Sobola gwarantuje wysoki poziom komfortu oraz dobrą ochronę przed hałasem i wibracjami. Kabinę tę wyposażono w wygodne fotele kierowcy i pasażera z anatomicznym wsparciem, pięcioma poziomami regulacji oraz oparciem. Dźwignia zmiany biegów w postaci joysticka oraz elektroniczna kontrola skrzyni biegów sprawiają zaś, że jazda staje się przyjemniejsza. Terenowe cechy obejmują natomiast m.in. napęd na 4 koła, przekładnię redukcyjną oraz blokady mechanizmów różnicowych osi przedniej i tylnej. Na zachowanie wysokiej dzielności przy pokonywaniu bezdroży wpływa jeszcze założenie na wszystkich kołach wyłącznie pojedynczego ogumienia z bieżnikiem terenowym. Ponadto przegub przedniej osi zastąpiono przegubami homokinetycznymi, a pickup wyposażono we wciągarkę ukrytą pod tablicą rejestracyjną na przednim zderzaku.

Powstały dwa wydania próbnego Sobol 4×4: minibus i pickup. Wygodne wnętrze minibusa może pomieścić sześciu pasażerów, z zachowaniem wystarczającej ilości miejsca na bagaż. Dwurzędowa kabina pickupa ma z kolei także miejsca dla sześciu osób, do czego dochodzi 800 kg bagażu, który da się umieścić z tyłu, na skrzyni. Do tego zamknięte skrzynie są przymocowane do nadwozia w celu przechowywania narzędzi i innych przedmiotów. Rozstaw osi w modelach próbnych jest zwiększony do 3185 mm, w porównaniu do 2760 mm dla wydania standardowego.

Oba testowe Sobol 4×4 stanowią rozwinięcie eksperymentalnej linii typów terenowych GAZ, w skład której wchodzi również Vepr NEXT, oparty na ciężarówce średniej gamy Sadko. Przy czym oba te egzemplarze są przeznaczone do prezentacji dla potencjalnych nabywców w celu określenia – zbadania możliwego popytu. Dopiero na tej podstawie podjęte bowiem zostaną ostateczne decyzje dotyczące tego projektu oraz finalnych produkcyjnych konfiguracji tych samochodów.

Pożarniczy Kamaz 43118 6×6 z zabudową z PS Bocar

Kamaz Polska, wydzielona struktura organizacyjna spółki Autobagi Polska – generalnego i wyłącznego reprezentanta w naszym kraju interesów koncernu Kamaz – rosyjskiego producenta uniwersalnych, specjalizowanych i specjalistycznych ciężarówek oraz autobusów różnych klas i typów – sukcesywnie powiększą liczbę proponowanych odmian pożarniczych – ratowniczo-gaśniczych.

Początkowo w tym zakresie podmiot współpracował z firmą Zamet Głowno, z którą przygotował trzy bazowe wersje: klasy tonażowej średniej i ciężkiej GBA oraz klasy tonażowej ciężkiej GCBA. Pierwsza – wcześniejsza – bazowała na 2-osiowym podwoziu Kamaz typ B1228 4×4 – 43502 4×4, druga – późniejsza – także na 2-osiowym, ale cięższym Kamaz typ B1629 4×4/4180 – 43265 4×4, trzecia już na 3-osiowym Kamaz typ B2131 6×6/3690 43118 6×6. Przy tym wszystkie wykorzystywały podwozia w terenowej kompletacji układu napędowego, z wyłącznie pojedynczym ogumieniem, oraz otrzymały niezwykle ciekawą kabinę załogową. Nie była to bowiem wydłużona kabina fabryczna, ale kabina powstała w oparciu o seryjną krótką kabinę dzienną, do której Zamet dostawił z tyłu integralny moduł załogowy.

Pomimo pewnych sukcesów odniesionych w ramach tej kooperacji z Zametem, Kamaz Polska nadal poszukiwał innego dostawcy specjalnych nadwozi strażackich. Na początku ubiegłego roku pojawiła się koncepcja nawiązania współdziałania z podczęstochowskim Przedsiębiorstwem Specjalistycznym Bocar sp. z o. o. – PS Bocar. Po serii odbytych spotkań strony dość szybko doszły do porozumienia. Na jego podstawie jeszcze w 2017 roku Bocar zrobił zabudowy na aż trzech 3-osiowych, terenowych podwoziach Kamaz typ 43118 6×6 (B2131). W ten sposób powstał ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA-8,2/32+4, oznaczony wg normy PN-EN 1846 S-2-6-5200-8/3200-1.

Wojciech Traczuk – dyrektor handlowy Kamaz Polska – tak wyjaśnia tę sytuację: „Podwozia ciężarówek Kamaz w specyfikacji terenowej są niezwykle wytrzymałymi i solidnymi wyrobami. Dlatego od dawna na liście ich potencjalnych odbiorców znajduje się straż pożarna. Uwzględniając krajowe realia tego sektora wiedzieliśmy doskonale, że – aby wejść do niego – potrzebujemy specjalistycznego wariantu wykonanego u nas. Nie ma w tym nic dziwnego – takie podejście w tym przypadku stosują również znane zachodnie koncerny. Jego powód należy do oczywistych – od wielu lat w naszym państwie działa kilku liczących się graczy w tej dziedzinie, będących w stanie – co ważne –połączyć niezłe osiągi i jakość wykonania z relatywnie atrakcyjną ceną. W efekcie – w segmencie modeli ratowniczych i ratowniczo-gaśniczych – na dzisiaj praktycznie większość nadwozi nabywanych przez rodzimą straż pochodzi z polskich zakładów. Tym samym, realizując w Kamaz swoją strategię wejścia do tego sektora, musieliśmy wybrać stosownego partnera. Na początek został nim Zamet Głowno. Jak dotychczas zrealizowaliśmy z nim kilka ciekawych projektów. Jednocześnie szukaliśmy innego wytwórcy, w ten sposób z jednej strony dążąc do dywersyfikacji oferty, z drugiej chcąc ją bardziej uatrakcyjnić – poszerzyć i pogłębić. Wybór padł na PS Bocar, który z perspektywy Kamaza wykazuje szereg kluczowych przewag. Po pierwsze posiada bardzo duże doświadczenie na tym rynku, gdyż istnieje od początku lat 90. ubiegłego stulecia, a jeśli dodatkowo uwzględni się historię fabryki w Osinach, to znacznie dłużej. Po drugie w tym okresie zapracował sobie na miano bardzo solidnego dostawcy, cenionego za uczciwość, wytrwałość i jakość. Po trzecie dysponuje ciekawymi technologiami oraz wykonał dotąd co najmniej kilkadziesiąt odmiennych typów zabudów na podwoziach zarówno używanych, jak i nowych, tych drugich pochodzących od wszystkich branżowych potentatów. Po czwarte marka Bocar jest niezwykle wysoko pozycjonowana w straży. M.in. strażacy doceniają nowoczesność przedstawianych im produktów, ich ergonomię czy wysoką jakość wykonania. Po piąte – ze względu też na pewne historyczne zaszłości, PS Bocar zajmuje dość silną pozycję wśród jednostek ochotniczych, w tym z terenów wiejskich, leśnych, górzystych i górskich, w naturalny sposób od dawna znajdujących się w kręgu naszego zwiększonego zainteresowania. I wreszcie po szóste – biorąc pod uwagę wszystkie nasze mocne strony – jesteśmy w stanie umiejętnie spożytkować efekty synergiczne i przedstawić autentycznie ciekawe i zarazem konkurencyjne propozycje, tak w zakresie kompletacji, wykonania, jak i osiągów oraz ceny. Ogół tych elementów przemawia więc za tym, że wspólnie możemy zrealizować ciekawe przedsięwzięcia, a współpraca okaże się owocna dla obu stron”.

Jednocześnie dyrektor Traczuk zwraca uwagę, że z całą pewnością typ 43118 6×6 (B2131) stanowi dziś unikatową propozycję na naszym rynku, pozbawioną praktycznie jakichkolwiek bliskich konkurentów – odpowiedników. Większość podwozi klasy 3-osiowe w układzie napędowym 6×6 w konfiguracji bojowej jest od niego przeciętnie cięższa o 6000-8000 kg i – przy tylko pojedynczym ogumieniu na kołach – ma dopuszczalną masę całkowitą na poziomie 24000-28000 kg. To oznacza gorszą trakcję w trudnych warunkach drogowych, na podłożach piaszczystych, błotnistych, żwirowych, bagiennych. Tu Kamaz 43118 6×6 wykaże swoje niesamowite wręcz zalety, dzięki m.in. pojedynczemu, balonowemu ogumieniu z regulacją ciśnienia i relatywnie niewielkim naciskom na wszystkie osie. Te ostatnie wynikają z faktu, że dopuszczalna masa całkowita pojazdu wynosi zaledwie 22500 kg, co daje uśredniony nacisk na każdą z osi o wartości 7500 kg. Niemniej te mniejsze wartości dopuszczalnej masy całkowitej i maksymalnych nacisków jednostkowych na osie nie oznaczają, że w porównaniu z renomowanymi zachodnimi rywalami o wyższej dopuszczalnej masie całkowitej typ B2131 6×6/3690 43118 6×6 wyróżniać się będzie wyraźnie mniejszymi zdolnościami bojowymi, w tym głównie niższą pojemnością obu zbiorników. Wręcz przeciwnie – relatywnie mała masa własna podwozia, przy długiej kabinie i rozstawie osi 3690 mm równa zaledwie 8325 kg, powoduje, że podwozie to charakteryzuje nośność aż 14175 kg. W zupełności wystarcza ona do zapewnienia wysokich zdolności bojowych, jakimi przeliczeniowo dysponowałyby zachodnie odpowiedniki o dopuszczalnej masie całkowitej wyższej nawet o 2000-2500 kg. W rezultacie, dzięki właśnie trzem osiom, typ B2131 6×6/3690 43118 6×6 bez większych problemów będzie mógł dojechać tam, gdzie ze względu na wyższe naciski jednostkowe pojazdy konkurencji zwyczajnie nie dotrą lub dotrą z większymi problemami i w dłuższym czasie. Kiedyś pewnym odpowiednikiem tego auta był Star 1466 6×6, teraz jest nim o wiele droższa, zdemilitaryzowana Tatra T810 6×6. Nad nią ten Kamaz zdecydowanie jednak góruje bardziej atrakcyjną ceną oraz wyższymi możliwościami bojowymi.

Pod względem pozycjonowania B2131 6×6/3690 43118 6×6 to zatem środek transportu o bardzo wysokiej mobilności taktycznej – bardzo wysokiej dzielności terenowej. Już fabrycznie przygotowano go do sprostania najtrudniejszym warunkom drogowym. Jego bardzo wytrzymałą na skręcanie i zginanie ramę podwozia o tradycyjnym układzie drabinowym tworzą podłużnice i poprzeczki. Wzmocnione mechaniczne zawieszenie o właściwie dobranej charakterystyce pracy bazuje na resorach piórowych. Balonowe pojedyncze ogumienie na kołach ma rozmiar 425/85R21. Poza tym na bardzo wysoką dzielność terenową – przy jedynie pojedynczym ogumieniu – wpływają standardowe blokady mechanizmów różnicowych między kołami i między osiami oraz centralny system pompowania kół. Ten ostatni okazuje się bardzo przydatny w trakcie pokonywania nawierzchni błotnistych czy piaszczystych, gdyż poprzez zmniejszenie ciśnienia w oponach pozwala na zwiększenie powierzchni ich styku z podłożem i tym samym spadek wartości nacisku jednostkowego. Generalnie, w momencie założenia z tyłu wyłącznie pojedynczego ogumienia, auto bez problemu może się poruszać po nawierzchniach piaszczystych, błotnistych, w tym po polach, leśnych duktach, terenach pagórkowatych i górzystych. Realnie oceniając, bez większych kłopotów poradzi sobie praktycznie z każdą drogową przeszkodą, jaką tylko model tej klasy fizycznie jest w stanie pokonać. Tym bardziej, że zdolność pokonywania wzniesień określono na ponad 50%, a wysoka głębokość brodzenia oznacza możliwość przejazdu z marszu przez wszelkie przeszkody wodne, jakie w polskich warunkach wersja pożarnicza może rzeczywiście napotkać w trakcie prowadzenia akcji.

Podwozie to pochodzi także z najnowszej generacji własnych wyrobów rosyjskiego wytwórcy, w której dokonano ponad 600 modyfikacji oraz zamontowano szereg kluczowych komponentów od renomowanych dostawców zachodnioeuropejskich, m.in. w układach napędowym i hamulcowym. Przykładowo napęd zapewnia – ułożona z przodu wzdłużnie pod kabiną – jednostka Cummins z mniejszej serii ISB 6,7 E6. Stanowi ona mocny punkt tego auta: jest ekonomiczna, sprawdzona, wytrzymała, o ograniczonych wymaganiach obsługowych. Ma 6,7 litra pojemności, 6 cylindrów w układzie rzędowym, turbodoładowanie, chłodzenie powietrza doładowującego, wysokociśnieniowy wtrysk bezpośredni, zaawansowany układ elektronicznej kontroli oraz spełnia najnowszą normę czystości spalin Euro 6C. Typ B2131 6×6/3690 43118 6×6 dostaje ją w najmocniejszym wykonaniu, o mocy maksymalnej 228 kW/310 KM przy 2300 obr/min i maksymalnym momencie obrotowym 1100 Nm. Współpracują z nim 9-biegowa, mechaniczna skrzynia przekładniowa ZF 9S1310TO, z zapewniającą płynną zmianę przełożeń synchronizacją międzybiegową, oraz skrzynia rozdzielcza.

Zastosowana w pojeździe bazowa fabryczna krótka, dzienna, odchylana kabina mieści dwie osoby w układzie miejsc 1+1 i należy do nowej generacji własnych kabin Kamaza, po tzw. restailingu. Wykonano ją z materiałów odpornych na korozję, w tym z wysokowytrzymałej stali, oraz dostała ona wszelkie niezbędne świadectwa – m.in. przetestowano ją w próbach zderzeniowych. Jej konstrukcja wykorzystuje elementy pochłaniające energię, tym samym zapewniając zminimalizowanie obrażeń w razie kolizji. Wchodzi się do niej po trzech stopniach, z kolei skuteczne reflektory gwarantują długą, skoncentrowaną wiązkę światła. Inne jej wyróżniki to przednia atrapa z tworzywa sztucznego, panoramiczna szyba przednia, zewnętrzna osłona przeciwsłoneczna oraz dostępne w standardzie klimatyzacja, niezależne ogrzewanie postojowe silnika i kabiny Webasto, radio, kolumna kierownicy z regulacją, szyberdach i podnoszący komfort prowadzenia pneumatycznie zawieszony fotel kierowcy. Kabina ta ma też bardziej ergonomicznie i staranniej urządzone wnętrze, nowoczesne, wykonane z użyciem materiałów trwałych i łatwych w konserwacji, w większym stopniu odpowiadające aktualnym europejskim standardom w tym zakresie.

Niemniej sam nośnik – o ile niezaprzeczalnie ciekawy – nie stanowi o wyraźnej wyjątkowości tej wersji. Jej unikatowość wynika bowiem z typu zastosowanej kabiny załogowej – pojawił się tu moduł załogowy dostawiony do nadwozia, jako jego integralna część. Rozwiązanie takie nie jest u nas kompletnym novum, gdyż było powszechnie używane w karosowanych w JZS Jelcz czy SHL Kielce pożarniczych Starach, w tym z linii 25, 28/29, 200, 244 i 266. Po 1990 roku przestało być jednak tak popularne. Zwracano m.in. baczniejszą uwagę na jego mniej lub bardziej rzeczywiste wady, w postaci choćby słabej komunikacji dowódcy w kabinie z ratownikami w tylnym, zakabinowym module załogowym. W efekcie przy zakupach nowego taboru, o ile okazywało się to możliwe, stawiano na fabryczne wydłużone kabiny załogowe, czterodrzwiowe. Tymczasem taki właśnie rodzaj dodanych kabin załogowych od dawna cieszy się dużą popularnością na bogatych, rozwiniętych rynkach, jak niemiecki, austriacki bądź holenderski. Kabiny te cechują się mianowicie wieloma zaletami w porównaniu z fabrycznymi kabinami załogowymi, spośród których za najważniejsze należy uznać:

 • uproszczenie i potanienie mechanizmu podnoszenia – podnosi się jedynie standardową krótką kabinę dzienną, lżejszą i zdecydowanie krótszą niż wydłużona załogowa, podczas gdy moduł załogowy pozostaje sztywno związany z podwoziem;

 • większą dostępną przestrzeń życiową niż w fabrycznych kabinach załogowych, co ma duże znaczenie dla strażaków, zazwyczaj posiadających wiele wyposażenia osobistego. Istotne jest tu, że taki dodany moduł może być szerszy, wyższy i dłuższy oraz osadzony nieco niżej niż tylna załogowa partia kabiny wydłużonej. Ten ostatni element odgrywa ważniejszą rolę głównie w przypadku odmian terenowych, gdzie standardową kabinę zazwyczaj mocuje się dość wysoko. A niższe mocowanie i tym samym niższy poziom podłogi przekładają się na ułatwienie wsiadania i wysiadania;

 • lepsze stylistyczne zgranie z resztą zabudowy, aczkolwiek przy nadwoziach wykonanych z tworzyw czynnik ten przestał pełnić aż taką rolę, gdyż – by lepiej wizualnie dopasować kabinę i nadwozie – jak u Bocara zaczęto montować zakabinowe deflektory;

 • możliwość zaproponowania na nośnikach niedostępnych z fabrycznymi kabinami wydłużonymi, załogowymi, co pozwala na poszerzenie gamy zabudowywanych podwozi oraz oferowanych nadwozi i – w rezultacie – znaczne wzbogacenie istniejącej palety wyrobów;

 • zachowanie takich samych możliwości bojowych pojazdu – brak negatywnego wpływu na pojemności zbiorników na wodę i środki pianotwórcze oraz ilość i rodzaj zabieranego wyposażenia.

PS Bocar zwraca jeszcze uwagę, że:

 • takie umiejscowienie kabiny oraz specjalne przystosowanie podwozia tworzy idealne miejsce do pracy tam, gdzie kończą się drogi;

 • pozycja kabiny kierowcy minimalizuje wstrząsy i uderzenia oraz ruchy własne kabiny, co znacząco wpływa na wysoki poziom komfortu jazdy i odciążenie załogi;

 • obciążenie osi korzystnie oddziałuje na właściwości jezdne, nawet w trudnym terenie;

 • kabina daje poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy i sprzyja intuicyjnemu prowadzeniu pojazdu, podobnie jak w aucie osobowym.

Poza tym obecnie taki nadwoziowy moduł kabinowy nie kosztuje wiele więcej niż dodatkowa dopłata do fabrycznej kabiny załogowej. W związku z tym Bocar liczy, że jego najnowszy wyrób zainteresuje rodzimych strażaków i seria takich aut liczyć będzie nie pojedyncze egzemplarze, lecz wiele sztuk. Co więcej, opcja dodatkowego niezależnego modułu kabinowego może pojawić się w innych zabudowach, na innych typach podwozi, od innych dostawców, nie tylko klasy tonażowej ciężkiej, lecz i średniej.

Główną zauważalną cechą tej zabudowy jest więc, stanowiąca jej integralny, ale funkcjonalnie osobny element, znajdująca się z przodu dodana część w postaci modułowej kabiny brygadowej, tzn. niezależnego modułu kabiny załogowej – modułu załogowego stanowiącego kabinę załogową. Moduł ten zaprojektował i wykonał sam PS Bocar. Powstał on klasycznie z kratownicy z profili nierdzewnych z ramą pośrednią. Od góry przykrywa go dach, integralnie połączony z dachem nad częścią sprzętowo-zbiornikową. Wyróżnia się dużym naddatkiem przestrzeni i – jak wcześniej wskazano – stanowi ciekawą alternatywę w stosunku do fabrycznych kabin wydłużonych, załogowych, czterodrzwiowych, 6-7-osobowych. Dostęp do jego wnętrza z obu stron odbywa się poprzez drzwi oraz drabinki wejściowe pod nimi z trzema szerokimi i długimi stopniami. Dostęp ten nieco ułatwia też fakt, że poziom podłogi znajduje się na trochę niższej wysokości niż poziom podłogi w standardowej kabinie. Jednocześnie kabinę tę specjalnie przystosowano do przewozu czterech strażaków oraz wyposażenia dodatkowego i specjalnego załogi. Ławka zapewnia komfortową jazdę, a każde z siedzeń zaopatrzono w pasy bezpieczeństwa. Siedzenia te są pokryte materiałem odpornym na brudzenie, z możliwością ich mycia. Do tego, dla poprawy komfortu jadących ratowników, kabinę da się opcjonalnie wyposażyć w urządzenia takie jak klimatyzacja i ogrzewania postojowe, oba mogące działać niezależnie od pracy silnika auta, oraz w inne pozycje podnoszące atrakcyjność miejsca pracy. Wśród tych ostatnich mogą się znaleźć m.in.: elektryczne szyby, centralny zamek, nagłośnienie czy lodówka. Generalnie, podobnie jak w przypadku kabiny kierowcy i dowódcy, nadwoziowa wieloosobowa część załogowa gwarantuje wysoki komfort, idealną pozycję do siedzenia w anatomicznych fotelach, niski poziom hałasu wewnątrz oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu, kabina brygadowa z możliwością przewozu 4 osób personelu wraz z kabiną kierowcy i dowódcy, w komfortowych warunkach pozwalają łącznie na zabranie 6 osób, w tym kierowcy.

Ponadto samo kompletne nadwozie wyróżnia klasyczna budowa. Strukturę nośną tworzą zamknięte profile nierdzewne, kratownicę – ze zintegrowaną ramą pośrednią, będącą stałym elementem konstrukcji kratownicowej – również profile nierdzewne. Nadwozie to otrzymało wielopunktowe mocowanie bezpośrednio do ramy podwozia przy użyciu specjalnie zaprojektowanych połączeń śrubowo-sprężynowych w przedniej części oraz sztywnych połączeń śrubowych w części tylnej. Jego poszycie zewnętrze stanowią: warstwa z kompozytu poliestrowego i innych materiałów niekorodujących – płyt z aluminium – oraz kształtki (gotowe elementy) z kompozytu poliestrowego o grubości od 2 do 5 mm, wszystkie lakierowane w kolorze RAL3000. Poszycie wewnętrzne nowoczesnych przedziałów sprzętowych wykonano zaś z użyciem materiałów trwałych i łatwych w konserwacji, w postaci gładkiej anodowanej blachy aluminiowej na ścianach oraz blach nierdzewnych na podłogach przedziałów sprzętowych. Wszystkie przedziały w układzie 3+3+1 – boczne skrytki sprzętowe w liczbie sześciu – po trzy na każdą stronę oraz tylny autopompy – zamyka się roletami. Te anodowane żaluzje aluminiowe – w kolorze naturalnej anody (srebrnym), są bryzgo- i pyłoszczelne oraz dzięki zamykaniu na kluczyk zabezpieczają przed dostępem osób trzecich. Oprócz tych żaluzji dostęp do sprzętu zgromadzonego w sześciu bocznych skrytkach ułatwiają dolne, odchylane do dołu podesty robocze oraz – w przypadku tylnego przedziału autopompy – jeden tylny podest wykorzystujący mocowania tylnej belki przeciwnajazdowej. Same przedziały sprzętowe dostały prowadnice aluminiowe do montażu półek i wyposażenia z możliwością regulacji pozycji.

Poza tym dach nadwozia pokryto blachą aluminiową anodowaną z teksturą antypoślizgową i przewidziano jako podest roboczy oraz miejsce montażu i przewożenia części wyposażenia pożarniczego samochodu. Dostęp na ten dach odbywa się poprzez odchylaną drabinkę wejściową, zamocowaną na stałe na ścianie tylnej. Do tego na dachu znajdują się balustrady ochronne o wysokości 200 mm z prawej i lewej strony oraz w tylnej partii barierka ochrona o wysokości 170 mm.

Kolejny kluczowy składnik nadwozia stanowi instalacja wodno-pianowa. Wśród jej głównych urządzeń znalazły się:

 • autopompa;

 • kolektory układu wodno-pianowego;

 • automatyczny dozownik środka pianotwórczego;

 • działko wodno-pianowe;

 • szybkie natarcie z prądownicą wodno-pianową;

 • zbiorniki wody i środka pianotwórczego.

Instalacja ta powstała z materiałów odpornych na korozję. Dostosowano ją do całkowitej wydajności 3200 l/min, a umożliwia podawanie wody oraz wodnego roztworu środka pianotwórczego. Służą do tego działko wodno-pianowe, linia szybkiego natarcia, instalacja zraszaczowa oraz cztery nasady tłoczne – 4×75 mm, zlokalizowane z prawej i lewej tylnej części auta (2x lewa i 2x prawa). Dochodzą jeszcze dwie nasady napełniania hydrantowego – 2×75 mm, jedna nasada na środek pianotwórczy – 1×25 mm oraz z tyłu dwie nasady ssawne – 2×110 mm. Zbiorniki na środki gaśnicze są natomiast dwa. Zbiornik wody wykonano z kompozytu poliestrowego jako niezależną część zabudowy, stanowiącą jeden z jej elementów. Ma on pojemność 5200 l oraz m.in. falochrony i właz rewizyjny. Właz ten zaprojektowano tak, aby umożliwić – poprzez otwór o średnicy minimum 450 mm – wejście do wnętrza zbiornika osobie przeprowadzającej jego konserwacje. Zbiornik jest także zaopatrzony w układ przelewowy zapobiegający rozerwaniu przy niekontrolowanym tankowaniu, czujnik kontroli poziomu wody oraz wskaźnik poziomu wody układu automatycznego tankowania zbiornika. Ten ostatni ma na celu odcięcie dopływu wody w przypadku napełnienia zbiornika do 90% i otwarcie zaworów przy zmianie poziomu do 30%. Niezależnie od układu automatycznego tankowania występuje przycisk ręcznego tankowania umożliwiający napełnienie zbiornika do 100%. Drugi ze zbiorników – środka pianotwórczego – też zrobiono jako niezależną część zabudowy, stanowiącą jeden z jej elementów. Cechują go pojemność 550 litrów oraz falochrony i właz rewizyjny. Powstał on z polietylenu, bądź opcjonalnie z kompozytu, co nadaje mu odpowiednią odporność na środki pianotwórcze i modyfikatory ogólnego stosowania. Jednocześnie na wyposażeniu obu zbiorników znajdują się czujniki kontroli: dla zbiornika wody – wody, dla zbiornika środka pianotwórczego – tego środka. Zasada działania tych czujników opiera się o fakt, iż poziom środka gaśniczego w zbiorniku wpływa na ciśnienie, mierzone i za pomocą układów elektronicznych przeskalowane i wyświetlane na 10-stopniowej skali, oddzielnie jako poziom wody i środka pianotwórczego. Odczyt tych poziomów jest możliwy zarówno w kabinie z miejsca kierowcy, jak i w przedziale autopompy.

Kolejna kluczowa składowa układu wodno-pianowego to, pochodząca z niemieckiej firmy PF Pumpen und Feuerlöschtechnik GmbH, dwustopniowa wirowa autopompa pożarnicza z VACUMATem, oznaczana przez producenta symbolem TO3000 EN 1028-1 – FPN 10-3000/FPH 40-400. Ta pompa klasy A32/8-4/40, dedykowana do zabudowy w autach pożarniczych, służy do pompowania wody czystej lub lekko zanieczyszczonej ciałami stałymi oraz do pompowania mieszaniny wody i środka pianotwórczego o wartości PH 6-9. Jako jej budulec wykorzystano aluminium odporne na działanie wody morskiej. Przy czym, w zależności od zlecenia, obudowa pompy i wirnik mogą być wykonane z brązu lub stopów aluminium. Pompę tę charakteryzują wydajności: 3705 l/min przy 8 barach oraz 430 l/min przy 40 barach. Stopień wysokiego ciśnienia stanowi pompa peryferalna, zamontowana razem z pompą niskiego ciśnienia na jednym wspólnym wale. Potrzebne do prawidłowego działania elementy peryferyjne, jak zawór by-pass, zawór nadciśnieniowy i zawór termiczny, należą do wyposażenia seryjnego. Pompę wysokiego ciśnienia załącza i wyłącza się zaworem by-pass. W każdym stanie roboczym zawór nadciśnieniowy zapobiega nadmiernemu wzrostowi ciśnienia powyżej poziomu ciśnienia dopuszczalnego. Zawór termiczny chroni zaś pompę przed przegrzaniem. Do tego nierdzewny wał pompy poprowadzono w cokole łożyskowym przez łożyska kulkowe smarowane jednorazowo na cały okres użytkowania i uszczelniono razem z pompą wysokiego ciśnienia.

Poza tym zintegrowany z autopompą automatyczny dozownik PS Bocar AUTODSP 200 – stosowany do pomp klasy maksymalnie A 32 – został fabrycznie nastawiony i wyregulowany na współpracę z pompami o wydajnościach 3200 l/min oraz pracuje w klasie DSP200. Umożliwia on dozowanie środka pianotwórczego w stężeniu od 1 do 6%. Zasada dozowania tego środka bazuje na systemie „run the pump”, opartym o zwężkę Venturiego. Precyzyjne dozowanie zachodzi dzięki zastosowaniu przepływomierzy elektromagnetycznych w linii wodnej oraz linii środka pianotwórczego. Właściwe stężenie uzyskuje się poprzez odpowiednią nastawę zaworu regulacyjnego. Sterowanie systemem odbywa się poprzez panel na tablicy autopompy.

Następne składowe układu wodno-pianowego to: działko wodno-pianowe, linia szybkiego natarcia oraz instalacja zraszaczowa. Produkowane przez PS Bocar według normy PN-91/M-52170 działko wodno-pianowe – typu DWP32 – w wersji stacjonarnej jest zamontowane na dachu samochodu. Otrzymało manometr wskazujący wartość ciśnienia wody oraz specjalny uchwyt umożliwiający skierowanie go w odpowiednim kierunku. Przeznaczono je do podawania zwartego i rozproszonego strumienia wody i piany po zamontowaniu rury pianowej oraz wyposażono w specjalną głowicę zapewniającą płynną regulację wydajności podawanej wody w zakresie od 800 do 3200 l/min i stopnia rozproszenia strumienia wodnego w zakresie od 0 do 90°. W zastosowanej tu odmianie ma masę całkowitą 24 kg oraz możliwość obrotu o 360° w płaszczyźnie poziomej i od -30° (w przypadku stałego montażu na zabudowie parametr wyznacza obrys auta) do +150° w płaszczyźnie pionowej. Podstawowy jego element stanowi specjalnie ukształtowana rura przepływowa zaopatrzona z jednej strony w element obrotowy, do którego z drugiej strony przymocowano kołnierz. Rurę tę zakończono specjalną głowicą uniwersalną, zapewniającą regulację wydajności i rodzaju strumienia wody. Istnieje także możliwość zmiany zakresu wydajności strumieni gaśniczych.

Jedno szybkie natarcie SzN 60/40 wysokim ciśnieniem umożliwia z kolei podanie wody z – zakończonego prądownicą wodno-pianową – węża wysokiego ciśnienia bez konieczności rozwijania całej linii wężowej. Umieszczono je w skrytce w lewej tylnej części pojazdu i przeznaczono do nawinięcia węża wysokociśnieniowego o średnicy wewnętrznej 19 mm i długości maksymalnie 60 m. Jego napęd może być elektryczny bądź ręczny, a inne kluczowe parametry techniczne prezentują się następująco: teoretyczne natężenie przepływu – 230 l/min przy ciśnieniu 40 barów, wielkość przyłącza – 1 cal, napięcie zasilania zwijania – 12-30 VDC, masa całkowita – 35 kg. Zwijadło składa się tu z kompozytowego bębna nawojowego, ułożyskowanego na dwóch łożyskach, których oprawy są przytwierdzone do podstawy. Po obu stronach znajdują się duże koła zębatkowe, przy czym to z jednej strony współpracuje z zębatką napędową, to po stronie przeciwnej z silnikiem elektrycznym. Pierwsze służy zatem do ręcznego, drugie do elektrycznego napędu zwijadła.

Układ wodno-pianowy uzupełnia instalacji zraszaczowa, zapewniająca ochronę przed skutkami skażeń oraz pozwalająca na poruszanie się po nawierzchni gorącej, dymiącej, itd. Zaopatrzono ją w cztery zraszacze: dwa przednie oraz dwa boczne z tyłu podwozia, pomiędzy osiami.

Na stanie ciężarówki – ze względu na jej przeznaczenie, znalazły się też oczywiście urządzenia samochodu uprzywilejowanego – sygnały świetlne i dźwiękowe oraz specjalne środki łączności. Urządzenie pojazdu uprzywilejowanego, wyprodukowane przez sam PS Bocar, nosi oznaczenie BOS200 i obejmuje m.in. generator sygnałów dźwiękowych ze zintegrowanym sterowaniem lamp ostrzegawczych. Głównym założeniem przy jego konstruowaniu było, by w jak najmniejszym stopniu angażować obsługę, a w przypadku wersji pożarniczych kierowcę. W efekcie podczas wyjazdu alarmowego kierowca ma za zadanie naciśnięcie tylko jednego przycisku on/off, powodującego załączenie wszelkich możliwych sygnałów świetlnych oraz sygnałów dźwiękowych w pierwszej modulacji. Zmiana modulacji sygnałów dźwiękowych następuje poprzez krótkie naciśnięcie klaksonu. Do zadań urządzenia należą również: załączenie i wyłączenie poszczególnych sygnałów świetlnych oraz podawanie komunikatów słownych na zewnątrz auta. W dodatku może być stosowane jako generator współpracujący z głośnikiem lub głośnikami o mocy do 200 W.

Do tego dochodzi radiotelefon Motorola GP4600, stanowiący wszechstronną propozycję przewoźnego radiotelefonu, montowanego jako stałe wyposażenie pojazdów uprzywilejowanych w ruchu drogowym. Sprawdza się tam, gdzie niezbędna okazuje się większa liczba kanałów. Ze względu na swoje duże możliwości dostosowywania do bieżących potrzeb jest pożądany przez rozwijające się firmy, z kolei 14-znakowy wyświetlacz poprawia wygodę obsługi. Radiotelefon ten spełnia normy Military Standards 810 C, D, E, wykazując odporność na wilgoć, kurz i wstrząsy, oraz jako jedyny przewoźny radiotelefon posiada wykonanie na pasmo LB. Co więcej, funkcje alarmu zewnętrznego i wyciszania sprzętu audio w samochodzie, czynią go przyjaznym dla zawodowego kierowcy.

Kolejne pozycje na liście wyposażenia to ogrzewanie niezależne z serii Webasto AIR Top: zabudowy Evo 3900 oraz kabiny załogowej Evo 2500. Te kompaktowe powietrzne agregaty grzewcze zapewniają optymalne warunki do pracy nawet przy skrajnie niskiej temperaturze i pochodzą z nowej generacji o nazwie EVO. Zamocowany nad podwoziem, w przestrzeni wewnątrz zabudowy, typ Air Top EVO 3900, uzyskuje mocy grzewczą do 3,9 kW i dostał nowy panel sterowania, pozwalający na wybór większej liczby trybów pracy ogrzewania.

Ponadto, ze względu na swoje przeznaczenie, samochód otrzymał maszt oświetleniowy, służący do oświetlenia miejsca akcji. To kolejny własny wyrób PS Bocar. Cechuje się zwartą konstrukcją, możliwością szybkiego użycia oraz skutecznym oświetleniem pola pracy, zaś zastosowane materiały gwarantują odpowiednią trwałość i niezawodność. Do jego podstawowych funkcji należą: wysuw pneumatyczny korzystający z instalacji pneumatycznej podwozia, elektrycznie realizowane obrót i pochył głowicy, załączenie poszczególnych reflektorów roboczych oraz automatyczne złożenie do pozycji transportowej. Reflektory robocze składają się z najaśnic ledowych o mocy do 2×219 W, zasilanych z instalacji o napięciu 24 VDC. Napięcie dostarcza przewód spiralny zainstalowany wewnątrz rury teleskopowej, stanowiący też komunikację komputera sterującego masztem z silnikami wykonującymi funkcje obrotu i pochyłu reflektorów. Do zasilania użyto napięcie bezpośrednio z akumulatorów pojazdu, dzięki czemu możliwe jest pośrednie zasilanie masztu poprzez pracujący silnik. Zasilanie reflektora roboczego ma tu własne zabezpieczenia w postaci bezpieczników automatycznych zwłocznych klasy B. Natomiast parametry tego masztu są następujące: elektroniczny obrót głowicy – 1750-0+1750, elektroniczny pochył głowicy – 1750-0+1750, ciśnienie nominalne 0,18 MPa, ciśnienie maksymalne 0,3 MPa, napięcie znamionowe sterowania 12-24VDC, pobór prądu do sterowania maksymalnie 6 A, napięcie znamionowe do zasilania reflektorów masztu 10-30 V DC, pobór prądu najaśnic maksymalnie 20 A, masa całkowita 35 kg, liczba najaśnic i moc 2×150 W (LED), moc strumienia świetlnego 30000 lm oraz wymiary – w stanie złożonym od 1800 mm, w stanie rozłożonym – wysokość wysuniętego masztu od podłoża – 5500 mm. Przy czym PS Bocar podkreśla, że wymiary masztu są indywidualnie dostosowane do każdego typu zamówienia.

Listę wprowadzonych pozycji wyposażenia kończy zamontowana z przodu wciągarka elektryczna Dragon Winch – typ DWT 20000 HD, przewidziana do najcięższych warunków pracy. Dlatego przeznaczono ją do największych wariantów terenowych i użytkowych, w tym eksploatowanych przez straż pożarną, pomoc drogową, siły zbrojne i policję. Jej bazowe wyróżniki to: siła uciągu 20000 lb/9000 kg, długość stalowej liny 28 m, napięcie 24 V, moc 9 KM, trójstopniowa przekładnia planetarna, redukcja 450:1, dynamiczny hamulec, wymiary 620x214x290 mm, masa zestawu brutto 69 kg oraz rozstaw śrub montażowych 254×114/254×165 mm.

Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA-8,2/32+4 na w pełni terenowym podwoziu Kamaz typ 43118 6×6 (B2131) ze specjalistycznym nadwoziem z PS Bocar charakteryzują masy i wymiary: masa własna podwozia bez zabudowy 8300 kg, masa własna 12400 kg, masa rzeczywista 19100 kg, dopuszczalna masa całkowita 22500 kg, wymiary zewnętrzne (dł.xszer.xwys.) 9263x2542x3225 mm, rozstaw osi 3690 mm, zwis przedni 1880 mm, zwis tylny 2400 mm, kąt natarcia 30°, kąt zejścia 25°, kąt rampowy 33° oraz prześwity – pod osią przednią 380 mm, pod osiami tylnymi 370 mm i poza osiami 400 mm.

W zakresie użytkowym pojazd w pierwszym rzędzie stanowi propozycję dla jednostek ochotniczych, zazwyczaj operujących na terenach wiejskich, leśnych, górzystych i górskich. Sprawdzi się głównie tam, gdzie wymagane są połączenie terenowej trakcji, względnie dużych samodzielnych zdolności bojowych oraz możliwości przewozu zastępu strażaków. Idealnie nada się zatem m.in. do gaszenia pożarów lasów, pastwisk, torfowisk, pól i zagród. Z powodzeniem może jeszcze, ze względu na relatywnie znaczne możliwości bojowe, uczestniczyć w gaszeniu mieszkań w miastach oraz obiektów przemysłowych. W efekcie to niezwykle uniwersalne i elastyczne narzędzie do różnorakich zastosowań ratowniczo-gaśniczych. Warto dodać, auto mieści się w starych garażach zamiast Starów 266, na następcę których jest promowane.

Kamaz ujawnia bezzałogowy – autonomiczny minibus typ 1221

Kamaz – rosyjski producent uniwersalnych, specjalizowanych i specjalistycznych ciężarówek oraz autobusów różnych klas i typów – niezwykle mocno inwestuje w nowe technologie i opracowania. Dzięki temu staje się jednym z liderów w sferze postępu oraz rozwoju nie tylko na rynku krajowym, ale i w układzie międzynarodowym.

12 czerwca podmiot zademonstrował bezzałogowy – autonomiczny autobus elektryczny – z napędem w pełni elektrycznym. Demonstracja ta odbyła się w trybach statycznym i dynamicznym. Pokazany pojazd nosi symbol 1221 – Kamaz 1221 – i bywa określany jako „Sh.A.T.L.” («Ш.А.Т.Л.» – Широко Адаптивная Транспортная Логистика – Wide Adaptive Transport Logistics – Szerokoadaptowalna Logistyka Transportowa).

Aby pokazać możliwości SHATL w trybie dynamicznym, zdefiniowano wcześniej trasę przejazdu, znajdującą się wewnątrz ogrodzonego obszaru i tworzącą odwód. Długość specjalnego odcinka na piaszczystym nasypie wzdłuż brzegu rzeki Kazanki wyniosła 650 m. Prędkość podczas demonstracji równała się do 10 km/h. Publiczność mogła zapoznać się z innowacyjnym oraz futurystycznym designem i samą koncepcją zastosowania takiego środka przewozu.

Opracowany wspólnie przez KAMAZ i NAMI bezzałogowy wariant należy do szczególnie małej klasy SHATL kategorii M2. Przeznaczono go do podróżowania po utwardzonych nawierzchniach drogowych – jazda odbywa się przy wykorzystaniu map cyfrowych, systemów nawigacyjnych i systemów wizyjnych. Tym bardziej, że elektromobilność oraz bezzałogowe pojazdy stanowią teraz główne kierunki rozwoju rosyjskiej inżynierii. W tym kontekście Shuttle to najnowszy projekt Kamaza, na przykładzie którego da się prześledzić główne trendy w rozwoju branży motoryzacyjnej. Jednocześnie typ 1221 jest tylko jednym z unikatowych modeli bezzałogowych pojazdów, nad którymi specjaliści KAMAZ-a aktywnie teraz pracują, w ramach realizowanych działań nad rozwojem inteligentnych systemów transportowych.

UAV KAMAZ-1221 staje w określonym miejscu – jest to moment wyjścia z wnętrza pasażerów w punktach zatrzymania określonych przez służby ruchu i wybranych przez użytkowników z proponowanej na trasie listy. Interfejs pozwala pasażerowi na kontrolę systemu otwierania drzwi, systemu wyboru miejsca zatrzymania, zatrzymywanie na żądanie, zatrzymanie awaryjne, wzywanie pomocy i ręczne otwieranie drzwi. Do tego na pokładzie istnieje możliwość korzystania z portu USB do ładowania urządzeń elektronicznych. Masę pojazdu zoptymalizowano w jak największym stopniu: korpus – nadwozie wykonano z materiałów kompozytowych, ramę z elementów aluminiowych.

Ponadto platformą do transmisji sygnału standardu 5G odbieranego na magistralach była strefa pilotażowa sieci piątej generacji MegaFon. Jednocześnie na serwerze KAMAZ w trybie online odbierano informacje telemetryczne o parametrach ruchu oraz trybach pracy jednostek i zespołów szyny elektrycznej. Informacje te są zbierane z setek czujników zainstalowanych w autonomicznym pojeździe – transportowym pasażerskim dronie. Zadanie zorganizowania zdalnego sterowania bezzałogowym autobusem elektrycznym wymagało bowiem szybkiego wdrożenia sieci 5G na torze testowym w Kazaniu. Tylko mianowicie sieć piątej generacji może zapewnić natychmiastową reakcję kierowanego pojazdu. Wysoka przepustowość sieci piątej generacji w połączeniu z minimalnymi opóźnieniami sygnału w przyszłości pomogą szybko rozwiązać problemy związane z optymalizacją przepływów informacji i ruchu. W tym kontekście parametry istniejących standardów komunikacyjnych nie wystarczają do niezawodnego i bezpiecznego masowego wprowadzania bezzałogowych pojazdów, a później – w przyszłości do autonomicznego ruchu na m.in. autostradach.

MegaFon już wcześniej pokazał pierwsze wdrożenie tego systemu podczas meczu piłki nożnej, demonstrując działanie przenośnego urządzenia 5G. W rezultacie jeszcze bardziej wyprzedził praktyczne przypadki aplikacji 5G w dziedzinie rzeczywistości rozszerzonej, medycyny oraz w przypadku służb miejskich i operacyjnych. Tym samym wysokie przepustowość i szybkość przesyłania danych, możliwość wielu połączeń bez utraty jakości – te i inne cechy standardu 5G dowodzą, że za nim stoi przyszłość społeczności cyfrowej.

07/02/2018
RAJD DAKAR 2018 – KAMAZ znowu bezkonkurencyjny!
zwyciezcy

Tradycji po raz kolejny stało się zadość. Kamazy znowu zdominowały Rajd Dakar, odnosząc w nim następne wspaniałe zwycięstwo.

Czytaj więcej
07/02/2018
Ciągnik siodłowo-balastowy Kamaz

Ciągnik siodłowo-balastowy Kamaz to po części eksperymentalny, po części pełniący rolę prototypowego studium nowy typ, oznaczony jako 63953 8×8.

Czytaj więcej
07/02/2018
Kamaz Arctic – nietypowy pojazd na nietypowe – ekstremalnie ciężkie warunki

W Moskwie na wystawie „Vuzpromexpo – 2017” zostało zaprezentowane nowe, terenowe, 3-osiowe woziło w układzie napędowym 6×6, nazwane Kamaz-Arctic (Arktyka).

Czytaj więcej
x
RAJD DAKAR 2018 – KAMAZ znowu bezkonkurencyjny!
zwyciezcy

Tradycji po raz kolejny stało się zadość. Kamazy znowu zdominowały Rajd Dakar, odnosząc w nim następne wspaniałe zwycięstwo. (więcej…)

Ciągnik siodłowo-balastowy Kamaz

Ciągnik siodłowo-balastowy Kamaz to po części eksperymentalny, po części pełniący rolę prototypowego studium nowy typ, oznaczony jako 63953 8×8.

(więcej…)

Kamaz Arctic – nietypowy pojazd na nietypowe – ekstremalnie ciężkie warunki

W Moskwie na wystawie „Vuzpromexpo – 2017” zostało zaprezentowane nowe, terenowe, 3-osiowe woziło w układzie napędowym 6×6, nazwane Kamaz-Arctic (Arktyka). (więcej…)

Zapisz się na newsletter

i bądź pierwszym, który pozna nasze wydarzenia

Zapytaj o swojego Kamaza Działamy w całym kraju

KAmaz polska

Siedziba:
Góra Libertowska 27,
30-444 Libertów, k/Krakowa
biuro@kamazpolska.pl


+48 12 307-60-70
+48 502-077-729
+48 602-780-405

Czego dotyczy Twoja wiadomość?Podstawowe informacje kontaktowe:
Opis sprawy:Pokaż dane kontaktowe
Polecane: samochody strażackie | hakowiec | żuraw samochodowy | wywrotki | pojazdy komunalne | samochody z HDS